Pole dance, alebo inak tanec na tyči, je dnes veľmi obľúbenou voľnočasovou aktivitou mnohých žien. Už takmer v každom meste nájdete Pole dance štúdio, vo veľkých mestách aj niekoľko rôznych, ktoré si navzájom konkurujú a snažia sa nalákať nové adeptky prijateľnou cenou. Tento tanec vám nielenže pomáha formovať postavu, no pridá vám aj na sebavedomí. Väčšina začiatočníčok však nevie, čo od prvej hodiny očakávať a ako sa na úvodný tréning pripraviť. Ak vás zaujíma, ako to v skutočnosti vyzerá, čítajte ďalej! :)

 

Komfortná zóna musí ísť bokom

I keď nepotrebujete žiadne športové pomôcky, prípravu či špeciálny talent, jednoznačne budete potrebovať poriadnu dávku odvahy. Na kovovej tyči sa totiž držíte len pomocou rúk a vlastnej nahej kože. To znamená, že ideálny outfit je športová podprsenka a krátke kraťasky – čiže, akoby ste cvičili v spodnom prádle.

Zároveň sa budete na tyči ohýbať do rôznych polôh, i takých, v ktorých sa hanbivky budú červenať. Koniec koncov je to však každej ďalšej „Poledancerke“ jedno, keďže sa zaujíma o to, aby sa sama udržala a cvik robila správne.

(Zaslúžená?) svalovica na týždeň

Na úvodnej hodine sa síce z technického hľadiska veľmi nenarobíte, ale svalovica vás odmení za všetky ženy z tréningu. Ráno bude trápenie učesať si cop, no i posadiť sa na toaletu. Samozrejme, ak ste zvyknutá na pravidelné cvičenie, svalovica bude miernejšia. Ak však nie a toto bude vaša ,,prvá” fyzická aktivita, na ktorú ste sa odhodlali, čakajte hádam najhoršiu svalovicu, akú ste kedy mali. Nesmúťte, po pár hodinách tréningov si telo zvykne a vy budete príjemne prekvapené, koľko toho zvládnete!

„Nikto ma nezbil ani som nikde nespadla, len som si bola zatancovať..”

Mnohé zo začiatočníčok si túto výhovorku po prvej hodine osvoja. Ako už bolo spomenuté, koža je pri cvikoch základom na udržanie sa. To znamená, že vám v priebehu prvých hodín na tele pribudnú modriny, spáleniny a odreniny. To je však prirodzené a aj skúsené Poledancerky si prešli týmto „bojovým“ štádiom, než si ich koža na tlak od tyče zvykla. Ak sa aj neskôr miestami modrinky objavia, už sú len akýmsi „bozkom“, ktorý vám po tréningu ostane.

„A to má tak bolieť?“

To je zrejme otázka, ktorú si pri prvých pár cvikoch položila hádam každá jedna začiatočníčka. A odpoveď je: Áno, má. Keď to bolí, robíte to správne! Z toho vznikajú už spomínané podliatiny či spálené miesta. Ale, nenechajte sa odradiť – tanec na tyči je pre telo nová aktivita, a teda koža nie je zvyknutá na taký tlak, šúchanie či točenie. Ak však budete odhodlané, tak ako bolesť prišla, aj odíde.

 

Nedarí sa a nejde to

Pred hodinou s obdivom pozeráte na nádherné vystúpenia a všetko vyzerá tak ľahko. Na prvom tréningu však aj jednoduchý cvik vyžaduje obrovskú snahu, no hlavne vôlu skúšať to ďalej. Zo začiatku sa vám bude dariť len máločo a zrejme budete sklamané, že vám to nejde tak jednoducho, ako ste videli na videách na internete. Avšak tie ženy, ktoré Pole dance predvádzajú v náročných choreografiách a ich pohyby vyzerajú ladne a prirodzene, majú za sebou dlhé mesiace až roky tvrdých tréningov. Nečakajte, že sa zavesíte na tyč a bez problémov ich dobehnete. Radšej vydržte, stanovte si vlastný cieľ a výsledky prídu samé. Ani úspešní športovci sa nevypracovali za krátky čas!

„Nie som dosť silná.“

Aj táto myšlienka vás bude demotivovať. Je už na vás, či sa necháte poraziť alebo budete bojovať proti nej a poriadne ju nakopete do zadku. Pole dance vás totiž donúti ísť za hranice svojich telesných možností. Snaha a tvrdá práca prináša ovocie a po čase spozorujete, že ste silnejšia a vydržíte omnoho viac, ako by ste kedy od seba čakali.

Pýtate sa teda: “Prečo by som aj po toľkých negatívach mala začať?” Bude to znieť ako klišé, ale Pole dance je naozaj skvelé cvičenie či koníček. Robiť ho môže každá žena bez ohľadu na výšku, váhu či vek. Okrem toho vám pomôže vybudovať zdravé sebavedomie, naučíte sa milovať svoje telo a oceniť jeho silu. A keď si k nemu vybudujete vzťah, stane sa pre vás závislosťou. Tak šup, šup, neváhajte a nájdite najbližšie štúdio, v ktorom môžete objavovať kúzlo tohto športu.