Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠUKL) na svojej oficiálnej stránke pravidelne informuje Slovákov o nových nariadeniach či opatreniach spojených s užívaním liekov. Najnovšie sa na ich webe objavil zarážajúci oznam o stiahnutí až 34 antibiotík, ktoré sa u nás pacientom bežne predpisujú.

Jedná sa konkrétne o fluórochinolónové antibiotiká – tie majú spôsobovať závažné vedľajšie účinky, ktoré postihujú predovšetkým svaly, kĺby, nervový a zmyslový systém. U pacienta po ich užívaní môže dokonca dôjsť až k zápalu alebo roztrhnutiu šľachy, bolestiam a opuchom kĺbov, ťažkostiam s chodením, únave, depresii či poruchám spánku, pamäte alebo zmyslových vnemov.

lieky

,,Európska komisia nariadila obmedzenie používania chinolónových a fluorochinolónových antibiotík vo všetkých členských štátoch EÚ na základe preskúmania ich nežiaducich účinkov Európskou liekovou agentúrou,” priblížil ústav ŠUKL dôvody obmedzenia užívania až 34 nebezpečných liekov, ktoré sú u nás údajne veľmi často predpisované.

Pre viac správ SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK! Nájdete ho >>>TU<<<

Pokiaľ by ste teda na uvedenom zozname našli antibiotikum, ktoré používate, odporúča sa ho radšej zbaviť. O prípadných pochybnostiach či ďalšom postupe liečby sa radšej poraďte so svojím odborným lekárom. Tu je zoznam liekov, pre ktoré bude platiť obmedzenie predpisovania:

lieky

Zdroj: Sukl.sk | Foto: Pixabay.com