Kým zvyšok sveta s malými víťazstvami a obrovskými stratami zvádza tvrdý boj s koronavírusom, Čína – miesto, kde sa zrodil – hrdo hlása, že ho už porazila. Ruší provizórne nemocnice, pacientov posiela domov a „pýši” sa oproti Európe pomerne nízkymi číslami úmrtnosti. Je to ale naozaj tak?

Čínska populácia je tvorená neuveriteľnými 1,4 miliardami ľudí, čo znamená, že tam žije takmer 19 % všetkých obyvateľov Zeme. Oproti 60-miliónovému Taliansku alebo 46-miliónovému Španielsku je teda doslova gigantom.

Ako je teda možné, že kým každá z týchto európskych krajín hlási už viac než 10.000 mŕtvych v dôsledku COVID-19, Čína zázračne zastala na čísle 3.300 s minimálnymi dennými stratami?

Fakt, že Čína zatajovala skutočné štatistiky, je dnes už verejné tajomstvo. Podľa denníka Daily Mail vypúšťala do sveta neúplné čísla zámerne. Ďalšou škvrnou na reakcii Číny na vírus je záhadné zmiznutie lekárov, ktorí sa o ňom snažili informovať v čase, keď ho bolo možné zastaviť ešte v zárodku.

Celkom prvou osobou, ktorá na vírus upozornila, bola doktorka Ai Fen zo smutne slávneho Wu-chanu. Nielenže ju vyššie orgány nebrali vážne, ešte ju aj pokarhali. Ai Fen sa však odmietla vzdať a závažné informácie odovzdala svojmu kolegovi, doktorovi Li Wenlingovi. Ten neskôr podobne ako Ai dostal ráznu stopku.

Napriek vyhrážkam vlády pokračoval vo svojej práci a liečil pacientov nakazených COVID-19. Po čase sa však sám nakazil a vírusu podľahol. Fakt, že sa Čína jeho rodine za ignoranciu výstrah in memoriam ospravedlnila, už ale škody zvrátiť nemohol.

Po Wenlingovej smrti poskytla doktorka Ai Fen rozhovor čínskym novinám, kde okrem iného prezradila, že vírus sa môže šíriť z človeka na človeka a je mimoriadne nebezpečný. Taktiež sa vyjadrila, že mu už podľahli štyria jej kolegovia. Potom, čo sa tento rozhovor dostal na svetlo sveta, stali sa dve veci – Čína začala cenzurovať informácie na sociálnych sieťach a za doktorkou Ai Fen sa zľahla zem. Odvtedy ju už nikto nikdy nevidel.

„Realita je taká, že keby Čína neklamala, mohlo sa nám v boji proti vírusu dariť omnoho lepšie,” vyjadril sklamanie viceprezident Spojených štátov Mike Pence. S jeho slovami súhlasí viacero odborníkov.

„Čína vo svojich vyhláseniach tvrdila, že to bolo vážne, ale nie také zlé, ako očakávali. Myslím si, že nám chýbalo strašne veľa údajov, keďže vidíme, ako sa situácia vyvíja v Taliansku alebo Španielsku,” dodala imunologička Deborah Birx, ktorá súhlasí s tým, že keby Čína kvôli vlastnému prospechu nezastierala informácie, vedeli by sme sa na skutočnú povahu vírusu pripraviť a vopred by sme podnikli potrebné opatrenia.

Zdroj: CNN, Daily Mail | Foto: Twitter, Worldometers