Slovensko sa stáva smetiskom Európy! Kontroly tovaru, ktorý nakupujeme v našich obchodoch, už po druhýkrát potvrdili, že sa oplatí vycestovať za potravinami radšej do Rakúska. Z výsledkov veľkého porovnania kvality, vykonaného štátnou veterinárnou a potravinovou správou SR, vám príde nevoľno!

Nákupy v susednom Rakúsku boli ešte donedávna považované len za malomeštiacky výstrelok večne nespokojných Bratislavčanov. Po novom však slovenské potraviny nepodporili ani výsledky testu ŠVPS SR, ktoré verejne potvrdili, že tovar za našou západnou hranicou je kvalitnejší. Argumenty, ktorými sa oháňali výrobcovia „dvojitých potravín“ už pri minulej kontrole, sú ale na smiech. Podla nich vraj výrobky len prispôsobujú našej chuti a finančným pomerom v krajine.

rakuske a slovenske potraviny ŠVPS
vľavo pizza zakúpená na Slovensku / vpravo totožná pizza zakúpená v Rakúsku Zdroj: ŠVPS

V poradí druhý test totožných slovenských a rakúskych potravín opäť len potvrdil, že jeme nekvalitnejšie. „Máme jednotný spoločný európsky trh a vyrábame tu občanov druhej kategórie,“ uviedla nespokojná ministerka pôdohospodárstva SR, Gabriela Matečná. „Výsledky sú ešte horšie ako v prvej fáze,“ netajil sklamanie ani Jozef Bíreš, ústredný riaditeľ ŠVPS. „Nadnárodné korporácie si nás pomýlili so smetiskom potravín a my sa musíme brániť,“ vyjadrila sa ku kauze aj poslankyňa Eva Antošová, členka výboru Národnej rady pre poľnohospodárstvo.

potraviny

Testovaných výrobkov bolo dokopy 33, pričom len u 6 skúmaných vzoriek nebol zistený rozdiel v kvalite. Najproblematickejší bol, podľa ŠVPS, podiel mäsa, ktoré prevažovalo v rakúskych šunkách, no aj v rybích prstoch. Mäsové výrobky pre slovenský trh mali navyše aj viac soli a škodlivých dusitanov. Syr typu Brie sa výrazne odlišoval nielen vo vzhľade, ale aj v chuti a textúre. Značné rozdiely v chuti a pachu sa potvrdili aj pri čokoláde značky Merci. Čierne korenie celé, zakúpené v našich obchodných reťazcoch, malo výrazne slabšiu vôňu aj chuť, aj menej účinnej látky piperínu. Populárna pizza z reklamy ponúka slovenskému zákazníkovi chudobnejšiu oblohu a Fantu nám namiesto cukru osladia radšej glukózovo-fruktózovým sirupom.

Zdroj: ŠVPS SR, pluska.sk | Foto: ŠVPS SR, pixabay