Počas prvého decembrového víkendu malo prebehnúť ďalšie kolo celoplošného testovania na koronavírus v rovnakom štýle, ako sme si to odkrútili v novembri. Po poslednom rokovaní krízového štábu však prichádzajú nečakané úpravy, keďže došlo k určitým zmenám. 

Premiér Igor Matovič na tlačovej besede potvrdil, že sa mikulášsky celonárodný projekt napokon konať nebude. Príčiny môžeme hľadať nielen v odmietavom postoji konzília odborníkov, ale taktiež v skutočnosti, že minister hospodárstva Richard Sulík nákup miliónov nových antigénových testov do tohto dátumu údajne nestihne.

test covid

Predseda vlády zároveň uviedol deň, kedy by mohli žiaci druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl opäť zasadnúť do lavíc. Na aktuálnom pláne zatiaľ svieti pondelok 7. december, avšak len za dodržania stanovených podmienok.

Matovič by sa rád vrátil ku konceptu komunálneho testovania, kedy by si zriaďovatelia škôl zabezpečili pretestovanie učiteľov, žiakov, študentov, aj ich rodičov. Všetci by tak nadobudli istotu, že sa v triede stretnú len osoby s negatívnymi výsledkami na covid-19.

Čo sa pokračovania operácie “Spoločná zodpovednosť” týka, celoplošná udalosť sa vraj definitívne nezavrhla. Nateraz však víkendový dátum 5. a 6. decembra odpadá, no pokiaľ by sa lídrovi politickej strany SaS podarilo vysúťažiť najvýhodnejšiu ponuku na ďalšie antigénové pomôcky, plošné testovanie by predsa len s neskorším dátumom prebehnúť malo.

matovič test

Zdroj: Tlačová beseda, TA3 | Foto: Instagram/Igor_matovic_olano, Pexels.com