Plánovanie letnej dovolenky sa vo všeobecnosti považuje za jednu z tých príjemnejších činností, ktorými môže žena dať najavo svoju lásku k rodine. Žehlenie, umývanie riadu či budovanie svalovej hmoty nosením dvadsaťkilových tašiek z najbližšieho supermarketu nepredstavujú zvlášť tvrdú konkurenciu. Nadšenie z plánovania sa, samozrejme, znásobuje počtom ľudí, ktorí sa majú tejto radostnej udalosti zúčastniť.

Nie je nič jednoduchšie, ako nájsť vyhovujúcu cieľovú destináciu pre manžela milujúceho aktívny oddych, deti, ktoré vyhľadávajú pláže s elektrickými zástrčkami, brata, ktorý za ideál letnej dovolenky považuje jedno chladené v pravej ruke a knihu v ľavej, a rodičov, ktorí by vlastne najradšej ostali doma, pretože treba polievať priesady na záhrade. A to nehovoríme  o tom, že vaša predstava sa môže diametrálne odlišovať od všetkých vyššie spomenutých.

Predstavme si však, že niektorá z krajín sveta vyhovuje všetkým súčasne (je dosť blízko na to, aby bola hlava rodiny ochotná šoférovať, k wifi sa pripojíte bezplatne v ktorejkoľvek rybárskej dedine, jedlo v reštauráciách je také lacné, že na niekoľko týždňov môžete zo svojej slovnej zásoby vypustiť sloveso „variť“, pivo čapujú v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu a podobne). Prichádza bod číslo dva – rezervácia ubytovania. Googlite namiesto spánku, googlite namiesto večere, googlite počas pracovnej porady. V niekoľkých svetových i lokálnych jazykoch sformulujete dopyt na konkrétny termín a rozošlete desiatky mailov majiteľom, cestovným kanceláriám, sprostredkovateľom ubytovania… (pozor, aby ste ho neposlali aj šéfovi, ktorý vás aj bez toho upodozrieva zo znížených pracovných výkonov).

Jedného krásneho dňa však do seba predsa len všetko zapadne a minimálne 7 z 8 potenciálnych cestujúcich je spokojných. Pripravíte sa na záverečný klik potvrdzujúci rezerváciu hotela snov a … tramtarará… na obrazovke známej internetovej stránky sprostredkujúcej ubytovanie sa objaví správa: Posledný apartmán v tomto zariadení bol rezervovaný pred hodinou. Takže si do niečoho poriadne kopnete a … googlite namiesto spánku, googlite namiesto večere, googlite namiesto googlenia novej práce…

Áno, plánovať rodinnú dovolenku JE úžasné. Pretože jediné, na čom skutočne záleží je fakt, že pred sebou máte tri až nekonečno voľných dní, počas ktorých môžete čokoľvek. Deti môžu chodiť v teplákoch so škvrnami od blata, manžel neumrie od hladu, ak nedostane dve varené jedlá denne, a rodičom tú záhradku polievať netreba, na Slovensku predsa počas vašej dovolenky minimálne raz zaprší. A verte, že v konečnom dôsledku vôbec nevadí, ak je ubytovanie, ktoré ste starostlivo vyberali viac ako dva mesiace, úplným prepadákom. Minulé leto sme so sestrou strávili v niečom, čo nápadne pripomínalo garáž, a predsa to boli nezabudnuteľné tri týždne.