V momente, keď niekoho stretneme, okamžite si začneme všímať detaily, na základe ktorých človeka následne hodnotíme. Ide o vonkajšie pozorovateľné znaky, ktoré však taktiež môžu vypovedať veľa o vlastnostiach či charaktere človeka. Možno sa vám to zdá cynické, no takémuto posudzovaniu prikladá dôraz obrovské množstvo ľudí, či už ide o výber partnera alebo tiež potenciálneho zamestnanca.

 

Podanie ruky

Je zrejmé, že ľudia s pevným stiskom ruky vyžarujú dôveru a prezentujú sa silouistotou. Ide o extrovertov, ktorí sa neboja ukázať svoje pocity a názory. Naopak v prípade, že ide o pokojné, tiché, ba dokonca submisívne osoby, ich stisk ruky je slabší a prezentujú sa ako introverti s nízkou sebadôverou. Nemajú okolo seba radi veľa ľudí a často sa stáva, že iným ruku ani nepodajú.

Topánky

Podľa mnohých psychológov môžeme správne posúdiť človeka už pri pohľade na jeho obuv. Výskumníci z Univerzity v Kansase tvrdia, že podľa topánok možno odhadnúť až 90 % osobnostných charakteristík majiteľa. Ide napríklad o politickú príslušnosť, rod, vek a dokonca aj príjem.

Farba oblečenia

…prezrádza o našej osobnosti viac ako si myslíme. Ľudia, ktorí často siahajú po čiernom oblečení sa javia ako emotívne duše s citom pre detail a umenie. Červenú najčastejšie volia tí, ktorí prezentujú svoju odvahu, túžbu žiť svoj život naplno. Ide o proaktívne osoby, ktoré milujú dobrodružstvo. Ak obľubujete biely outfit, znamená to, že ste organizované a logické, máte zmysel pre presnosť a analytické myslenie. Zeleným oblečením sa prejavujú tí, ktorí sú lojálni a oddaní, zatiaľ čo tí, ktorí obľubujú modré oblečenie sú stabilní, citliví a ohľaduplní k ostatným.

Zlozvyky

Niektoré činnosti zamerané na opakované správanie môžu skresľovať to, ako nás vnímajú iní. Ide napríklad o hranie sa s vlasmi, klepkanie perom či hryzenie nechtov. Aj keď možno z nášho pohľadu ide o činnosti, ktoré väčšinou súvisia s nudou alebo čakaním na niečo/ niekoho, na ostatných môžeme pôsobiť ako osoby nespokojné, netrpezlivé či frustrované. Mali by sme sa preto zamyslieť, či chceme naozaj pôsobiť na ostatných takýmto dojmom.

Oči

„Oči sú zrkadlom do duše.“ Samozrejme, naše oči o nás dokážu povedať najviac. Všímaví ľudia vedia z očí zistiť ako sa cítime, na čo myslíme, ba dokonca či klameme alebo nie. Podľa výskumníkov sú ľudia s modrými očami drzí, majetnícki, nepríjemní a je u nich tiež väčšia pravdepodobnosť, že sa z nich stanú alkoholici, než u ľudí s tmavšími očami. Pri osobnom kontakte je, samozrejme, dôležitý očný kontakt. Práve jeho nedostatok môže odhaliť slabú vôľu či nízke sebavedomie.

Skúsme sa teda zamyslieť nad tým, ako pôsobíme na ostatných. Stisk ruky, topánky, farba oblečenia či zlozvyky sa dajú korigovať. …ale čo ak ste modrookí? :)

Autor: Romana

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Rôzni
Táto redaktorka ešte nemá svoj redaktorský účet, pretože píše jeden zo svojich prvých článkov. Ale čoskoro... :)