Žehlenie, pranie či utieranie prachu, to všetko patrí pod titulok ,,ženská doména”!  Je to vraj prirodzená deľba práce, z ktorej vyplýva, že tieto činnosti vykonáva výlučne ženské pokolenie. Manufaktúra je známa svojimi začiatkami už v čase starovekých bojovníkov, kedy muži zaobstarávali poživeň a ženy ju zasa pripravili. I keď nežijeme v čase bojarov, stále sa občas pridržiavame ich pravidiel. Tak ako  spôsob života spoločnosti prešiel ráznou premenou, aj prirodzená deľba práce by mala v 21. storočí vyzerať inak. Ženy, nemyslíte?

Upachtené, unavené a spotené. Aj takto sa občas, niektoré dokonca skutočne často, cítime, veď na programe toho mám naozaj dosť. Je v podstate už prirodzeným kolobehom, že sme často zodpovedné nielen za poriadok v dome, ale aj za poriadok na pracovnom stole či v rodine. Pre niektorých mužov je prirodzené a samozrejmé, že za každú nezhodu v jednej z týchto oblasti je zodpovedná žena. Uvedomujeme si to, keď pod drobnohľadom šéfa makáme, aby sme naplnili jeho očakávania alebo to vyčítame hlbokej nespokojnej vráske, ktorá sa objaví na čele nášho manžela či frajera, ak sa netrafíme do jeho chúťok v posteli alebo večeri. Veď žena je predsa povinná dobre vyzerať, všetko stíhať a ešte byť aj na každého milá. Muž je len človek, no žena niekedy stroj. Každá z troch kľúčových osobností v jej živote (šéf, manžel a svokra) od nej každý deň čakávajú dokonalé predstavenie, inak sa nedočká aplauzu. Vlastne, toho sa nedočkáme takmer nikdy. A kde sa tento neskonalý cyklus života, do ktorého sme spadli, začína? No predsa od nás- od ženy samotnej.

cleaning ladz

Dlhé roky je tradičný obraz rodiny zobrazovaný akosi stereotypne. Žena- matka má na hlave šatku, v ruke prachovku a v druhej vysávač. Ak sa náhodou jednej z týchto ,,dekorácií” vyhla, určite sa aspoň nachádzala v kuchyni pri sporáku a na stole sa hrdo pýšil dovysoka upečený, krásne vyzerajúci koláč. Okolo nej deti, usmiaty manžel a aj ona sama sa vyškiera, akoby to bol odjakživa jej sen vypekať a zametať. Práca v domácnosti je naozaj potrebná, predsa žiadna z nás nechce žiť na smetisku či jesť klince. Keď príde návšteva, nezáleží na tom, či sme vydaté alebo slobodné, túžime sa popýšiť dobrým jedlom alebo aspoň pekne uprataným domom. Žiadna pani domu nemá dobrý pocit z neporiadku a prachu. Ako však dosiahnuť, aby náš domov vyzeral ako zo škatuľky a my samé sme boli pekné ako tá žena na plagátoch zahlcujúcich spoločnosť?

Pravdou je, že takúto zidealizovanú predstavu si o nás mylne vytvorila spoločnosť. Matky synom vtĺkajú do hláv, že žena musí byť pekná, usilovná a milá. A čo musí mamičkin drahý synáčik? Nič. A práve tam spočíva zárodok našich nervov a večných stresov! Kým žena je pravidelne zobrazovaná ako večne milá, usmievajúca sa bytosť (dokonale spokojná so statusom matky rodiny, ktorý sa vlastne časom pretaví do pozície neplatená upratovačka, umývačka riadu či vychovávateľka detí), tvorcovia reklám akosi vždy pozabudnú zachytiť mužov, ktorí sa vyvaľujú pri televízore a popíjajú pivo. Moderný muž lahodne ochutnáva Chardoney a večery trávi na podnikových akciách, domov nosí nemalú kopu peňazí a keď ho žena poprosí, aby jej trocha pomohol, ponúkne jej, že zaplatí upratovačku. A tak sme buď ubehané, alebo dokonale znudené a osamelé. Buď sa jednostaj niekam náhlime, lebo chceme aj niečo zarobiť, alebo sa nemáme náhliť kam. Aj my, slobodné ženy, máme toho na krku naozaj dosť. Škola, práca, brigáda, rodinné upratovanie, staranie sa o domácnosť, dohľad nad rodinou a večné riešenie klebiet.

Základným problémom, ktorý si musí uvedomiť každá matka, žena či svokra je, že nesmie svojmu synovi vsugerovávať predstavu o tom, že vzhľadom na to, že žena je matkou rodiny, automaticky spadajú všetky povinnosti na jej plecia. Týmto spôsobom len ospravedlňujete lenivosť mladých mužov a zabraňujete tomu, aby žili v prítomnosti, pretože muži už dávno nie sú celý deň na love a žena pri krbe. Každá z nás toho musí stíhať omnoho viac ako kedysi a muži naopak menej. Mnohí z nich už dávno nemusia rúbať drevo a pri živote v byte ani pokosiť trávnik. Jeden múdry človek raz povedal: ,,Svet sa nikdy nezmení k lepšiemu, ak sa najprv nezmenia ľudia!” Ani muži sa nezmenia k lepšiemu, ak sa najprv nezmenia svokry a ich spôsob výchovy. Preto dievčatá, zabudnite na lenivého frajera a vy, manželky, tresnite mopom o dlážku a objednajte sa na kozmetiku. Veď žijeme len raz a nie celkom tak, ako to prezentujú reklamné letáky!

Zdroj: Thermodaily.com | Autor: Kristína M.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Rôzni
Táto redaktorka ešte nemá svoj redaktorský účet, pretože píše jeden zo svojich prvých článkov. Ale čoskoro... :)