Lásky, na ktoré sa nezabúda. Ostávajú v srdci a stávajú sa tichou súčasťou existencie človeka, aj keď už dávno nepatria do každodenného bytia. Zmenia všetko od základov. To sú tie- osudové.

Osudová láska málokedy vydrží po celý život. Možno pre jej intenzitu, výnimočný charakter alebo okolnosti, ktoré ju sprevádzajú. Práve limitovaný čas alebo nepriaznivé podmienky dodávajú týmto spojeniam nezabudnuteľný charakter. Svoje o tom vedia aj filmoví tvorcovia, ktorí sa nechali inšpirovať večným príbehom nehynúcej lásky nekončiacej happy endom, ale nezabudnuteľným lúčením.

Upozornenie: Ak ste niektorý z nasledujúcich filmov nevideli, článok obsahuje rozuzlenie príbehu! :)

Osobný strážca

Slávna speváčka a jej bodyguard – obaja žijú v komplikovanom svete, kde sa ich životy spoja na krátky čas. Nechýba vášeň, dráma, ale aj romantika. Ikonickú pieseň k filmu  „I will always love you“ naspievala nezabudnuteľná speváčka Whitney Houston:

„Ak by som mala ostať, budem ti stáť v ceste. Tak pôjdem, ale viem, že na teba budem myslieť každým krokom mojej cesty.“

„Obaja vieme, že nie som to, čo potrebuješ.“

Mesto anjelov

Stretnutie anjela Setha a lekárky Meggie, ktorá verí len vlastnému rozumu, zmení navždy ich osudy. On sa pre ňu rozhodne vzdať večného života a ona uverí v ten nadpozemský. Skupina Goo Goo Dolls to v titulnej piesni k filmu vyjadrila dokonale:

„Vzdal by som sa večnosti, aby som sa ťa mohol dotknúť, pretože viem, že ma cítiš. Si bližšie k nebu, ako ja kedykoľvek budem.“

Prázdniny v Ríme

Sebavedomý reportér a krehká princezná prežijú počas jedného dobrodružného dňa v Ríme niekoľko spoločných chvíľ, ktoré ich zblížia a navždy spoja.

Reportér: „Ktoré z navštívených miest sa vám páčilo najviac, Vaša Výsosť?“

Princezná Anna: „Každé z nich bolo svojím spôsobom nezabudnuteľné. Bolo by náročné … Rím! Jednoznačne Rím. Tak dlho, ako budem žiť, si uchovám v spomienkach moju návštevu.“

 

Madisonské mosty

Svetobežník a fotograf Robert zablúdi na farmu Francescy, matky v domácnosti, a obaja prežijú čosi, čo by nikdy nečakali. Ich láska prežije celé roky, aj keď oni sa stretli len na krátky okamih.

„Srdce nikdy nezabudne, nikdy sa nevzdá miesta určeného pre tých, ktorí tu boli predtým.“ Robert James Waller

 

Casablanca

Skutočná klasika medzi filmami. Rick, jeho baloňák, Ilsa, jej smutné oči a k tomu všetkému nezabudnuteľná záverečná scéna. Tento film nenecháva chladných ani mužov!

Ilsa: „Pobozkaj ma. Pobozkaj ma, akoby to bolo poslednýkrát.“

Video/Foto: Youtube