Každému dobre známy spor so zdanlivo jednoduchým prvopočiatkom. Kto sa narodil v Bratislave je ,,Blavák“, ako pre kresťana ,,neznajboh“ alebo pre róma ,,gádžo“. Kto žije od Bratislavy (alebo radšej od Senca na východ), má nálepku ,,cp-čkár“, ,,východniar“ či ,,sedlák“. Prirodzene sa tak navzájom pomenúvajú členovia dvoch táborov, vystihujúc (podľa vlastných názorov) čo najvernejšie podstatu toho druhého.

 

Kde to celé začalo?

Nezačalo to v Košiciach, Žiline ani v Trenčianskych Tepliciach. Vzniklo to tam, kde je najväčší výskyt prisťahovalcov. Na mieste, kde najvyššia koncentrácia privandrovalcov v nesúhre s pôvodným obyvateľstvom vytvorila základ pre vznik tohto nezmyselného sporu. V Bratislave. V meste s najväčším množstvom pracovných príležitostí, možnosťami študovať, lákavou polohou v rámci európskeho priestoru, najlepšími príležitosťami na podnikanie a život ,,na úrovni“.

Prečo to vzniklo?

Dôvod je jasný. Pre Bratislavčanov určite. Ivan z Bratislavy hovorí: ,,Pracovné príležitosti sa obmedzili. O pracovné miesta sa začali uchádzať ľudia, ktorí nenašli uplatnenie vo svojich rodiskách. Túžba prisťahovalcov pracovať a žiť v Bratislave je tak silná, že vo väčšine prípadov znižuje ich nároky na pracovnú mzdu. Jednoducho povedané, sú ochotní žiť ,,z ruky do huby“ len preto, aby v Bratislave získali slušnú prácu. Dokážu ušetriť i z toho mála, čo zarobia a nasporenú almužnu ,,vo veľkom“ utratiť vo svojich rodiskách, kam sa každý víkend, či raz alebo dvakrát za mesiac vracajú.“ Sára z Bratislavy má na vec tiež svoj názor: ,,Žijem v Bratislave od narodenia, teda 31 rokov. Mám tu trvalý pobyt, platím poctivo dane. V byte nado mnou má 1,5 izbový byt v prenájme skupina štyroch východniarov. Áno, dobre počujete, tlačia sa štyria na 25 m2. Sú hluční, vodia si v neskorých hodinách návštevy, pijú, zabávajú sa. Rušia nočný kľud a na ten ich ,,ľúbozvučný“ dialekt som už alergická.“ Adama, rodeného Bratislavčana znepokojuje situácia s parkovaním: ,,Vytáča ma, keď večer prichádzam autom pred našu bytovku v Petržalke a nemám kde zaparkovať. Všade samé MI, RV, KE, HE, ML, SV. Ide o majiteľov starých áut, vačšinou s rokom výroby 199…, ktorí chodia do prenajatých bytov len prespávať. Výhody, ktoré mesto ponúka využívajú, avšak dane neplatia. Myslím si, že mesto by malo vážne uvažovať o záchytných parkoviskách pre ,,mimobratislavských“ a nechať tak prázdnejšie cesty a parkoviská pre nás, ktorí do mestskej kasy prispievame.“

Odvetu za prejavený názor Bratislavčanov ponúkajú východniari.

Myslia si (o sebe):

 1. Že ich prízvuk je príjemný a zvučný.
 2. Že sú pracovití a húževnatí.
 3. Že sú milí a srdeční.
 4. Sú otvorení a slušní.
 5. Že práca je základ
 6. Sú jednotní

Bratislavčania majú na vec iný názor, vnímajú to takto:

 1. Že hovoria čudne a je to otravné.
 2. Majú viac snahy ako rozumu a všade sa vtierajú.
 3. Stále vás ťahajú do krčmy, otravujú svojimi ,,zábavnými“ historkami, za každých okolností musíte byť s nimi kamarát.
 4. Sú vtieraví a prízemní – hovoria ešte skôr, ako si niečo premyslia.
 5. Podliezajú platy.
 6. Zakladajú komunity a odmietajú všetko, čo je iné ako poznajú.

Ľudia žijúci na východe krajiny majú na Bratislavčanov tiež svoj názor. To, čo si o sebe myslia ich ,,súperi“ na západe, prekladajú do svojej reči nasledovne:

Bratislavčania si o sebe myslia:

 1. Že sú realisti, vedia rozhodovať a riadiť.
 2. Majú väčší rozhľad, sú sčítaní, a preto vyžadujú viac.
 3. Sú spokojní, že žijú vo vyspelom meste a chcú sa priblížiť životnej úrovni západu.
 4. Chcú dostať za náročnú prácu adekvátne zaplatené.
 5. Vyhovuje im vyššia úroveň bývania, stravovania, dovolenky, vzdelávania, trávenia voľného času a sú ochotní za to zaplatiť.
 6. Priateľov si vyberajú, nechcú byť za každú cenu kamaráti so všetkými. Vedia, že nie každý s každým môže vychádzať a podľa toho sa správajú.

Východniari to vnímajú inak:

 1. Sú namyslení a správajú sa povýšenecky. Nevedia nič o tom, ako sa na Slovensku žije.
 2. Myslia si, že sú o krok vpredu, nectia si tradície a pohŕdajú všetkým, čo je slovenské.
 3. Západ je pre nich dosiahnutie méty. Sú materialisti, ide im len o peniaze, medziľudské vzťahy sú im ľahostajné.
 4. Nevážia si prácu.
 5. Ničím sa im nezavďačíte, s ničím nie sú spokojní, hlavne že majú peniaze.
 6. Nemajú radi ľudí, nevedia akceptovať ich rôznorodosť, všetko iné je pre nich negatívne

Zhrnutie

V Bratislave žijú zlí, nepriateľskí a povýšeneckí roboti, ktorí hrabú len pre seba a na východe zas komunita alkoholikov, ktorí sa všade vtierajú a keď ich vyhodíte dverami, vrátia sa oknom. :)

Aby sme neboli nespravodliví k jednej či druhej strane, pozrite si nasledujúce 2 videjká. Niektoré odpovede sú prekvapujúce!!!!

Zdroj: Youtube