Vo svete módy je stálicou už niekoľko storočí, nosila ho Mária Antoinetta i Marilyn Monroe. Tento jedinečný kúsok oblečenia má v zástupoch žien aj dnes svojich verných fanúšikov, spomedzi najznámejších nesmieme zabudnúť na krásnu a zmyselnú Ditu Von Teese.

Ak ho ešte v šatníku nemáte, určite to rýchlo napravte. Nielenže vyzdvihne vaše poprsie, ale zvýši tiež vaše sebavedomie, schová nedostatky a vyčarí krásny tvar vášho tela. Reč je o korzete. Je len na vás, či si doprajete krásny kúsok na bežné nosenie alebo extravagantný a zmyselný do spálne. Jeho využitie je všestranné. Ide totiž o jeden z mála kúskov, ktorý dokáže vytvarovať úžasné krivky na počkanie. Inšpirujte sa našou galériou a jeho kúpu nikdy neoľutujete.

 

 

 

 

See you at the L.A. @vintageexpo this afternoon from 1-2pm! I'm often asked in interviews where I love to shop for vintage, and this has always been my favorite place to name check. Over the past 25 years since I've been collecting vintage to style my own #pinup shoots I've amassed a huge collection of #vintage clothes and hats that lives in three storage spaces plus two rooms in my house! I finally decided to start letting some of it go, so you'll find a booth there today and tomorrow run by @itshollywoodbabe. If you can't get to the expo, download the #Depop app to shop my collection. This pic comes from the vast archive of photos available to members of dita.net, one of many images taken on film by longtime collaborator Sean McCall, no retouching, just lit well and shot on real #film. We'd get together almost every week, I'd bring my suitcase full of corsets, #hats and vintage clothes, my #beauty kit… on this day I even brought that chair! #yourbeautymark #vintagestyle #burlesque #glamour #[email protected]

A post shared by Dita Von Teese (@ditavonteese) on

 

Model @annacharlottesawyer MUA @zoemelissamae Photography and hairstyling by me.

A post shared by Geraldine Geoghan (@valkyriecorsets) on

 

 

 

The Diamond Corset

A post shared by Vollers Corsets (@vollers_the_corset_company) on

 

 

 

 

Zdroj : instagram