Či už v práci alebo osobnom živote, prefíkaným ľuďom sa nevyhneme zrejme nikde. Číhajú na nás ako dravce na nevinnú korisť. Možno si vravíte, že vy ste sa s nikým podobným nestretli, a možno práve s vami manipulujú tak šikovne, že ste si to ani nevšimli!

Manipulátori boli, sú aj budú. Od tých neškodných až po majstrov vo svojom odbore, ktorí neváhajú použiť ľudskú psychiku ako zbraň. Zostavili sme pre vás niekoľko príkladov manipulácie, ktoré by mali slúžiť ako zdvihnutý prst pre celú spoločnosť.

1. Zbohom, zdravý rozum!

Emocionálni manipulátori sú perfektní klamári toho najvyššieho stupňa. Dokážu vás presvedčiť o „svojej pravde“, i keď ste na začiatku oblbovacieho procesu presvedčené, že je to bohapustá lož. Ešte pridajú bonus a s obľubou vás obvinia, že celý problém je len vo vašej hlave.

Vystresovaná žena s problémami.

2. Vodu kážu, víno pijú

Šikovný manipulátor vám vždy povie, čo v danej chvíli chcete počuť. Jeho nasledujúce konanie je však úplne „iná káva“. Stále vám ochotne a rád pomôže, pokiaľ je to v teoretickej rovine. Keď už dôjde na lámanie chleba, odrazu sa vaše požiadavky stávajú neprimeranými, dané sľuby putujú priamou linkou do koša.

3. A čia je to vina, čia? Vaša, vaša…

Takíto ľudia nehanebne zneužívajú vaše negatívne emócie vo svoj prospech. Vedia vo vás totiž dokonale vyvolať pocit viny! Ak ich oboznámite s problémom, zrazu sa cítite zle, pretože ich obťažujete. Ak si necháte starosti pre seba, budete sa cítiť nepríjemne, že pred nimi niečo tajíte. Určite sa postarajú o to, aby ste cítili vinu za všetko, čo robíte.

Zo všetkého vás obviňujú.

4. Kto je tu obeť?

Manipulátor vás rýchlo presvedčí, že úbohou obeťou je tu predsa on. Jeho chyba je len dôsledkom nesprávneho konania niekoho iného (pravdepodobne vášho). Nikdy neprijíma za nič zodpovednosť.

5. Falošný pocit priateľstva

Expert v manipulácii sa vo vás snaží vyvolať klamlivý pocit blízkosti a priateľstva. Pôsobí citlivo a zraniteľne, je to však pasca! Začnete s ním súcitiť a v konečnom dôsledku preberáte zodpovednosť za jeho emocionálny stav. A ako inak, všetko je opäť vaša vina.

Falošný ženský súcit.

6. Vďačnosť ako zákerný nástroj moci

Chcú vám dychtivo poslúžiť, len aby potom mohli vzdychať, koľko ich to stálo námahy a potu. Pozor, túžia po jedinom – vyvolať vo vás pocit bezhraničnej vďaky a zaviazanosti za pomoc.

7. „Moje problémy sú väčšie ako tvoje!“

Bez ohľadu na situáciu, manipulátor nikdy nezabudne zdôrazniť, že on je na tom horšie ako vy. Takže sa v podstate nemáte na čo sťažovať.

8. Zneužívanie vašich slabostí

Ostrieľaný manipulátor vo vás dokáže čítať ako v knihe. Vie, čo cítite, na čo myslíte… Keď sa mu raz otvoríte, budete veľmi zraniteľné. Váš strach, neistotu a pochybnosti sa pokúsi zneužiť pre osobné blaho.

Žena hľadá nedokonalosti.

Tip na záver: Nesnažte sa manipulátorov prekabátiť, nepokúšajte sa hrať ich špinavú hru! Držte si emocionálny odstup a nenechajte sa vtiahnuť do zákernej spleti lží.

Zdroj: brightside.me | Foto: pixabay.com, freepik.com, depositphotos.com