Bola jednou z nás, typickou ženou, ktorá túžila po oblečení, doplnkoch a nikdy jej nestačilo. Mala však dosť odvahy na to, aby urobila radikálny krok a všetko zmenila. Na rodinnom blogu funguje pod pseudonymom Frugalwoods a toto je jej príbeh.

Aj keď dlho premýšľala nad zvolením správnej dĺžky obdobia, v roku 2014 sa rozhodla prestať nakupovať počas celého jedného roka. Týždeň je, samozrejme, príliš krátky, mesiac je dosť dlhý na badateľnú zmenu, ale nie dostatočne dlhý na udržanie motivácie. Sama módu veľmi miluje a vlastní veľa oblečenia, takže určite nebolo jednoduché záväzok dodržať.

Na začiatku celého procesu sa musela držať dvoch zásad: „Aby som mohla dosiahnuť tento cieľ, musím dodržať dve pravidlá. Prvým je nevojsť do obchodu a druhým je ani nepomyslieť na vstúpenie do obchodu.“

Nasledovala však druhá otázka, ktorú si položila aj napriek preplnenej skrini oblečenia: „Čo budem ďalej nosiť?“ Práve toto je častá úvaha nás žien a určite aj mnohých mužov i bez rozhodnutia prestať nakupovať. Dokážeme sa to samých seba opýtať, aj keď sme si pred týždňom nakúpili celkom slušnú zbierku oblečenia.

„NIČ VÁS NENAUČÍ VÁŽIŤ SI TO, ČO AKTUÁLNE MÁTE, AKO ZÁVÄZOK PRESTAŤ NAKUPOVAŤ.“

Práve týmto záväzkom a nenakupovaním si mladá žena uvedomila ďalšiu, jednu veľmi veľkú výhodu, ktorú toto rozhodnutie prináša. Bude sa musieť snažiť pravidelne udržiavať svoju váhu tak, aby sa stále zmestila do aktuálneho oblečenia, ktoré vlastní. Čo, samozrejme, poteší každú ženu a aj každého muža.

Mnoho z nás pri nakupovaní ani nenakupuje skutočne to, čo nevyhnutne potrebuje. Ide o tzv. emocionálne nakupovanie. Každý z nás ho v sebe má, pretože nám dodáva sebavedomie, radosť a spokojnosť. V dnešnej dobe sa dokonca stalo našou záľubou a koníčkom. Je vzrušujúce, robí nás úspešnými, krajšími, módnymi a túžime po ňom stále viac a viac.

„NENECHAJTE OBLEČENIE VLASTNIŤ VÁS, ALE VY VLASTNITE OBLEČENIE.“

Po prvých myšlienkach, zmenách, po úspešnom roku sa rozhodla tento záväzok predĺžiť na ďalší rok. Dôvodom nebolo len finančné šetrenie, predovšetkým si uvedomila, že oblečenie potrebuje viac pre zábavu ako preto, že by ho skutočne potrebovala.

Po istom čase si, samozrejme, kúpila pár kúskov kvôli skutočnej potrebe. Dnes sú tomu už tri roky a stále je odhodlaná pokračovať ďalej. Otázkou však ostáva, čo je pre nás skutočne potrebné? Aj pri ,,zbytočných“ veciach dokážeme sami seba skutočne presvedčiť, že sú pre nás nevyhnutné.

„MÁM TOĽKO OBLEČENIA, ŽE BY SOM SA MALA ZAMÝŠĽAŤ NAD JEHO DAROVANÍM A NIE NAD JEHO ZBIERKOU.“

Už iba samotný fakt prestať nakupovať oblečenie a veľké množstvo kozmetiky je pre niektorú ženu nepredstaviteľné. Jej situácia sa sťažila ešte viac po zistení, že je tehotná. Vyriešila ju veľmi prakticky. Časť oblečenia darovala a zo zvyšku vyrobila oblečenie pre svoje dieťa. Počas tohto obdobia objavila jednoduchší a zmysluplnejší život a nikdy neprestala žasnúť nad tým, akú slobodu jej to prináša a akú zmenu jej rozhodnutie v živote prinieslo.

Naučilo ju byť menej znepokojená jej vzhľadom, čo je ďalší veľký problém súčasnej doby. Nebyť posadnutá módou, najmä pocitom, že každú chvíľu čo odchádza z domu, musí byť oblečená najlepšie, ako len vie a podľa najnovšej módy. Celý kolobeh ju nerobil úprimne a dostatočne sebavedomou ako sa cíti teraz, keď žije prirodzene, bez potreby veľkého množstva kozmetiky a nákupov.

Zakaždým, čo sa pozrela do zrkadla, si povedala, čo sa jej nepáči, stále dokázala vidieť niečo, čo nie je na nej dokonalé. Pribrala, má široké body, veľké brucho, malé prsia, jej čelo je príliš vysoké a podobne. Typické problémy snáď každej ženy.

„Teraz, keď sa obliekam, som spokojná so svojim výzorom. Nie som závislá a nekritizujem sa. Mám silné a šťastné telo, na ktoré som pyšná.“

Potrebovala stále nový účes, drahého kaderníka, nové nechty, vyzerať najlepšie a profesionálne. Potrebovala reštaurácie, každé poobedie kávy v kaviarni a množstvo iného. Tak isto presviedčala samú seba, že aj jej práca si to vyžaduje. Potrebovala ich aj naozaj? Nie, iba si ich sama vybudovala vo svojej hlave. Toto je život, toto je správny „lifestyle“.

„išlo o požiadavky životného štýlu, životného štandardu, ktoré som sama vytvorila, vložila do seba, za ktoré sa platí veľa a neprinesú skutočné šťastie. jednoducho nespĺňajú podmienky na naplnený život.“

Ide o prirodzenosť a krásu, ktorú v sebe máme. Každý ju má, iba sa musí prijať, akceptovať a ľúbiť. Iných milujeme predsa len do takej miery, do akej milujeme seba samého. Preto je vždy dôležité začať práve od seba a svojho vnútra. Prestať byť so sebou spokojný iba vtedy, keď si oblečieme najkrajšie veci a krásne sa namaľujeme. To všetko hladká len naše ego a klameme v prvom rade samých seba, nie iných.

„Nikto z rodiny a priateľov si nevšimol, že som prestala nakupovať.“

Počas trvania jej rozhodnutia viedla absolútne normálny život. Musela absolvovať množstvo pracovných akcií, svadieb, rôzne konferencie, Vianoce, promócie, rodinné stretnutia… Na konferenciu si obliekla to isté, čo mala na promóciách, dokonca na svadbu si obliekla to isté, ako mala na inej svadbe. Čo bolo na tom celom prekvapujúce alebo absolútne normálne?

„Nikto sa nestará do toho čo nosíme tak, ako my sami.“

Nikto to vôbec neriešil. Lipneme na predstave módneho škandálu ak si oblečieme na ples alebo svadbu tie isté šaty, čo sme mali na sebe už predtým. Polovica ľudí si to už ani nepamätá a hádajte čo. Druhá polovica ľudí to ani nerieši. Svadba je predsa stretnutie rodiny a nie stretnutie s prezidentom. Oslava lásky dvoch ľudí a my riešime hroznú predstavu, že nás niekto uvidí v šatách po druhýkrát. Je to vlastne celkom jednoduché, spotrebovať menej a aj menej plytvať. Pointa je v tom, že naša prevládajúca kultrúra a ovládajúca spoločnosť tieto myšlienky nepodporuje, pretože sa tak nezarábajú peniaze pre všetkých.“

Preto vytvárajú tieto „pravidlá“ spoločnosti, ktoré, koniec koncov, ani nie sú skutočnými pravidlami a neexistuje reálny dôvod, prečo by to tak malo alebo muselo fungovať.

Viete si predstaviť chodiť týždeň von, pokračovať vo svojom typickom dennom režime a programe bez toho, aby ste hodinu stáli pri skrini, obliekli si oblečenie, ktoré ste na sebe nemali mesiace či roky a vaše vlasy alebo tvár nechali prirodzenými? Žiarili by ste? Cítili by ste sa za každej príležitosti, za každých okolností a bez pochýb jedinečne? Skutočnú odpoveď pozná každá jedna z vás vo vašom vnútri.

Odporúča vyskúšať malý experiment

Nemusíte sa do rovnakého rozhodnutia pustiť tak radikálne z jedného dňa na druhý. Skúste to robiť postupne. Oblečte si do práce v pondelok a vo štvrtok na seba to isté. Garantuje vám, že si to nikto ani nevšimne a vo štvrtok vás ešte aj niekto pochváli. A vy sa budete opäť cítiť o kúsok viac slobodnejšie.

Pre niekoho príliš radikálne a tvrdé rozhodnutie, ktoré pre mnohé ženy nie je predstaviteľné a pochopiteľné. Podstata v celom záväzku je však ukrytá niekde hlbšie. Prináša so sebou vnútornú zmenu, nový pohľad na seba, na svet a veľké uvedomenie. Myšlienka na záver:

„Buďte si vedomí vlastných závislostí, ktoré vstupujú do vášho života.“

Nech sa už týkajú čohokoľvek. Vás samotných, ľudí navôkol alebo materiálnych či duchovných vecí.

Zdroj: frugalwoods.com | Foto: frugalwoods, Instagram