Od 8. februára na Slovensku začína platiť COVID automat, ktorý rozdeľuje kraje Slovenska do ôsmich skupín. Nový vládny dokument upravuje výnimky pohybu a i keď viac-menej sú v platnosti staré opatrenia, prišla jedna skvelá správa. 

Od 10. februára bude v čiernych a bordových okresoch potrebné počas cesty do práce preukázanie sa negatívnym testom na ochorenie Covid-19, ktoré nie je staršie ako 7 dní. Tu však platí, že každý, kto môže vykonávať homeoffice, zostane doma. V tmavoružových je periodicita pretestovania 14 dní a ružových každých 21. Tu si však treba dať pozor. Pokiaľ cestujete do zamestnania hromadnou dopravou, test musíte opäť absolvovať každých 7 dní.

Čo sa týka škôl, v čiernych regiónoch sa prezenčná forma vyučovania neuskutoční. V bordových okresoch je to na rozhodnutí regionálnych hygienikov, pričom rodičia sa môžu slobodne rozhodnúť, či svoje ratolesti do škôl pustia.

Veľkou novinkou, ktorá určite mnohých poteší, je cestovanie mimo okres. Bez ohľadu na to, akú farbu má váš región, potrebujete najviac 7-dňoví test. Žiaľ, zatiaľ aktuálna epidemiologická situácia povoľuje len návštevu prírody – stretnutia s rodinou a blízkymi tak budeme musieť ešte odložiť. Táto nová výnimka sa netýka cesty do čiernych regiónov.

Potvrdenie o negatívnom teste nepotrebujete v prípade, že ste zaočkovaný obidvomi dávkami vakcíny a ubehlo už 14 dní od podania druhej dávky, alebo ste v uplynulých 90-tich dňoch prekonali koronavírus.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj:  Facebook – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky | Foto: Facebook – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, pixabay.com