O symptómoch respiračného ochorenia Covid-19 sa toho už popísalo viac než dosť, no stále sa objavujú nové zistenia. Londýnsky epidemiológ teraz odhalil nevšedný prejav prekonania koronavírusu bez toho, aby o tom pacient vôbec musel vedieť. 

Vysoké horúčky, dýchavičnosť, tlak na pľúcach… To sú len niektoré z najčastejších ťažkostí, spojených s obávanou diagnózou, ktorá už viac ako rok paralyzuje celý svet. Profesor genetickej epidemiológie Tim Spector upozornil na to, že Covid-19 nás dokáže poznačiť aj po dlhšom období.

choroba

Okrem základných a dobre známych symptómov sa u ľudí častokrát vyskytujú kožné vyrážky a ekzémy, postihujúce najmä horné končatiny. K poškodeniam na rukách sa ale najnovšie pridávajú takzvané covidové nechty – tie by mohli pochybujúcemu naznačiť, že jeho telo pred istou dobou bojovalo s ťažkou infekciou typu koronavírus.

Bez ohľadu na to, či pacient o svojej chorobe vedel, poškodené nechty sa zjavujú až s odstupom času. Ich charakteristickým znamením sú hlbšie ryhy, tiahnuce sa pozdĺž celej plochy. Pokiaľ si teda všimnete na rukách takéto zvláštnosti a viditeľne poškodený vzrast nechtov, existuje vysoká pravdepodobnosť, že ste Covid-19 skutočne prekonali.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

nechty

Zdroj: Twitter/Tim Spector | Foto: Twitter/Tim Spector, Pexels.com