Ak chceme v súvislosti s ochorením COVID-19 chrániť zdravie nás všetkých, mali by sa sme sa k prísnym opatreniam vlády stavať čo najzodpovednejšie. A hlavne, ak nám to možnosti dovoľujú – ostať doma. Tým uľahčíme prácu aj zdravotníkom, ktorí v týchto krušných chvíľach pracujú na 200 percent. Práve na ich komfort myslela partia šikovných Slovákov – pred pár dňami predstavila projekt, prispievajúci k vyššej ochrane lekárov, sestier, záchranárov a ostatných ľudí, pracujúcich v zdravotníctve, pričom pomôcť môžete i vy!

Vzhľadom na to, že všetci, ktorí pracujú v zdravotníctve, bojujú nielen s vírusom Sars-Cov-2, ale aj s akútnym nedostatkom ochranných pomôcok, skupina Slovákov sa rozhodla pre veľké a naozaj krásne gesto – vyrábať pre nich ochranné štíty.

,,Nie je to náš vynález. Na internete je množstvo inšpiratívnych tvorcov zo zahraničia, ktorí nám pomohli so svojimi predlohami. Ako nadšenci 3D tlače sme neváhali a vyrobili zopár prototypov. Finálny produkt sme na schválenie odprezentovali niekoľkým zdravotníkom, ktorým prišiel tento štít ako užitočná ochrana,” na svojej stránke prezrádzajú autori projektu Pomôž nemocnici.

Cieľom projektu je produkovať minimálne 800 kusov štítov denne, pričom materiál na výrobu jednej takejto pomôcky stojí približne 5 eur. Nakoľko je ale tovar nemocniciam dodávaný zadarmo, tvorcovia myšlienky sa s prosbou o pomoc obracajú na všetkých dobrých ľudí. ,,Na tlačiarňach, ktoré momentálne používame, dokážeme vyrobiť jeden štít za hodinu. Za peniaze, ktorými nám prispeješ, nakúpime materiály, na výrobu. Za zvyšné peniaze – ak to bude možné, zaobstaráme ďalšie tlačiarne,” vysvetľujú účel využitia finančného daru.

Rovnako tak ale môže pomôcť každý, kto má alebo pracuje vo firme, ktorá vie zabezpečiť plastové hárky do štítov, tlačový materiál, molitan, gumičky) či dopravu do zdravotníckych zariadení.

,,75 ks expresne do Univerzitnej nemocnice BA. Zatial sme vyrobili okolo 150 štítov… projekt beží 4 dni. Od pondelka nás začnú zásobovať tlačiari z celého Slovenska,” informoval na svojom Facebooku Marek Gabriel, ktorého príspevok už stihlo zdieľať takmer 7 tisíc ľudí, vzdávajúcich za tento čin obrovský hold.

Ak by ste sa chceli do zbierky pre Pomôž nemocnici zapojiť aj vy alebo nejako inak priložiť ruku k dielu, určite vám budú zdravotníci veľmi vďační. Môžete tak urobiť prostredníctvom stránky Pomoznemocnici.sk, kde nájdete aj všetky podrobné informácie.

Transparentný účet Pomôž nemocnici

Zdroj/Foto: Pomoznemocnici.sk, Facebook/Marek Gabriel, Pomôž nemocnici