Kimberley Wall, matka troch detí, všade, kde prišla, zvykla priťahovať pozornosť. Bola totiž omnoho väčšia než väčšina ľudí okolo nej. Jej morbídna obezita prerástla v tak veľký zdravotný problém, až sa začala báť o svoj život a rozhodla sa pre radikálne riešenie – podviazanie žalúdka. Ani v najhoršom sne však Britka nečakala, kam ju táto operácia privedie – následne ju desať rokov moril nepredstaviteľný hlad.

Celý príbeh boja začal, keď mala Kimberley 18 rokov, potratila a zo stresu a šoku začala prudko priberať. Od tých čias to s ňou šlo z kopca. Neustále naberala na váhe, a hoci podľa vlastných slov vyskúšala „každú diétu pod slnkom“, toto počínanie nemalo žiaden výsledok. „Predstavovala som si samu seba, ako bežím s deťmi cez park a tá myšlienka ma jednoducho posadla,“ vyjadrila sa kedysi Kimberley o období spred operácie, ktorá jej zmenila život. „Zo stavu, kedy som bola príliš obézna, aby som sa mohla hýbať, som sa zrazu dostala do úplne opačného – stala som sa na pohyb príliš slabou.“

Rachael Farrokh premena.
Jedným z odstrašujúcich prípadov porúch príjmu potravy je aj herečka Rachael Farrokh. Jej prípad však na rozdiel od Kimberleyinho skončil šťastne.

„Ľutujem, čo som urobila.“

Podviazanie žalúdka znamenalo prekročenie hranice, spoza ktorej neexistovala cesta späť. Žena, kedysi bojaca sa smrti, z dôvodu nadbytočných tukov do seba zrazu nebola schopná dostať niekoľko malých lyžičiek jedla. „Ak aj konečne dokážem niečo prehltnúť, žalúdok sa mi prevráti. Stále sa cítim chorá, vyhladovaná a slabá. Ľutujem, čo som urobila,“ povedala pre miestne noviny štyri roky pred svojou smrťou. Utrpenie ale ešte ani zďaleka nemalo skončiť.

Kimberley, ktorá bola na deti úplne sama, nedokázala niektoré dni ani vstať z postele. Jedlo a antibiotiká, čo musela brať, jej nosili príbuzní a priatelia. Posledných šesť rokov života bola navyše viac v nemocnici než doma. Lekári síce hľadali možné príčiny jej choroby, no nedokázali si poradiť. Istého času ju dokonca začali upodozrievať, že trpí anorexiou. „Tak to ale nebolo,“ bránila sa, „ja chcem jesť, skutočne chcem. Ale nedokážem to.“

Rachael Farrokh anorexia.
Snaha o štíhle telo stála život už mnoho žien. Ich alarmujúce životné príbehy otvárajú diskusie o nezdravom ideály krásy a životnom štýle hlásajúcom umelú dokonalosť.

Koniec desaťročného boja

Veľkou oporou v ťažkých časoch bola pre Kimberley jej matka. Pomáhala jej, ako sa len dalo. Dnes spomína, ako jej dcéra upadala nielen telesne, ale aj duševne: „Ako šiel čas, bola čoraz depresívnejšia, paranoidná a ustráchaná.“ Okrem návštev špecialistov na výživu a gastroenterológov, ktorí vyšetrovali stále frekventovanejšie nevoľnosti a bolesti brucha, teda Kimberley pribudli aj termíny u psychológov. Nič z toho však nepomáhalo. V auguste 2018 sa mladej žene drasticky znížil krvný tlak. Jej telo bojovalo z posledných síl. O pár mesiacov to ale, bohužiaľ, vzdalo. V čase smrti mala Kimberley necelých 30 kilogramov.

Zdroj: Metro.co.uk | Foto: Facebook/abc7ny, David Carroll, Instagram/lets_dream