Tri oriešky pre Popolušku, Popelka, Večný príbeh… Dodnes vzniklo veľa prevedení azda najznámejšieho romantického príbehu trpiacej hrdinky, ktorej sny sa stanú skutočnosťou. Už od zajtra máte možnosť vidieť najnovšie hrané spracovanie tejto rozprávky aj v našich kinách!

Zástupcovia Walt Disney Studios sa mnoho rokov pohrávali s myšlienkou premeniť kreslený príbeh plný intríg a lásky na strieborné plátno. Výsledkom je nový nadčasový príbeh, ktorý srší humorom, zábavnými scénami aj vtipnými postavami. Celý film vystavali na láskavosti a súcite v kombinácií s talentovaným hereckým obsadením a skvelým scenárom.

Ak ste dodnes netušili, odkiaľ táto magická rozprávka všetkých generácií pochádza, radi vám to ozrejmíme. Jej úplný základ tkvie v Egyptskej rozprávke ,,Rhodopis“ od historika Straboa z 1. storočia, neskôr sa objavuje v roku 1697 vo verzií ,,Cendrillon“ od Charlesa Perraulta. Tu vzniká už všetkým známa sklenená črievička, koč z tekvice či víla sudička. Natáčanie novej verzie bolo zahájene v polovici roka 2013 v Anglicku a práve architektúra severnej Európy 16. – 18. storočia sa stala základom pre film. Ak ste plesovým nadšencom, určite vás nadchne scéna s kráľovským bálom. Predstaviteľka Popolušky sa vyjadrila tiež nadšene: ,,Už v prvej sekunde som bola ohromená. Sála bola najkúzelnejšia vec, akú som kedy videla. Môj príchod na scénu a moment, kedy na mňa všetci na mňa pozerajú, bol jednak desivý a zároveň ho považujem za vizuálny vrchol filmu.” Cate Blanchett spomína: “Keď som prvýkrát prišla na scénu tanečnej sály doslova mi padla sánka. Mala som pocit, akoby som sa preniesla v čase.“ Branagh dodáva: „Tanečná sála ponúka naozaj všetko, čo by ste mohli očakávať. Pripomína mnohé plesové sály, ktoré sú roztrúsené naprieč celou Európou – od Viedne, cez Londýn, či Paríž.“

 “Chcem ti povedať tajomstvo, ktoré ťa bude viesť cez všetky nástrahy života: Vždy buď odváždna a láskavá.”

Hlavnou hrdinkou novodobého príbehu o Popoluške sa stala anglická herečka Lily James (1989), ktorej dodali porcelánovú pleť a dievčenský vzhľad. Povestná iskra prebehne práve medzi ňou a princom, škótskym hercom Richardom Maddenom (1986), ktorý sa zviditeľnil v seriáli ,,Hra o tróny“.  Úlohu večne negatívnej postavy, nevlastnej matky Popolušky, stvárnila oscarová herečka Cate Blancett (1969). Medzi inými sa vo filme objavia aj Stellan Skarsgard, Holliday Grainger, Derek Jacobi, Helena Bonham Carter, a iní.

p3

„Klasické rozprávky od Walta Disneyho boli ručne maľované. Boli stelesnením lásky k umeniu a k ľudskej predstavivosti. My sme sa použitím „starej“ technológie vrátili v čase, aby sme mohli vytvoriť vzhľad, ktorý je našou poctou tomuto dedičstvu.”

My sa už nevieme dočkať návratu do detstva a do kina sa jednoznačne chystáme. A čo vy? :)

p2