Kedy je človek najinfekčnejší a tým pádom aj najväčším nebezpečím pre ostatných? V čase, keď má ešte len minimálne alebo dokonca žiadne príznaky. Preto je v týchto dňoch mimoriadne dôležité nevychádzať von bez rúška či inej čistej textílie na tvári. Ako ho ale nosiť tak, aby stopercentne spĺňalo svoj účel?

Rúško je momentálne v obchodoch kritický nedostatok a ďalšie ešte nie sú dodané. Ak teda to svoje ešte nemáte, je pomerne ľahké si ho ušiť z domácich zásob. Nezáleží ani tak na tom, čo presne nosíme, ak to vieme nosiť hygienicky a správne.

zuzana plackova
Nosenie rúška momentálne propaguje množstvo celebrít, napríklad Zuzana Plačková či Nela Slováková. Nevychádzajú bez neho von politici a už ani väčšina bežných ľudí.
  1. Rúško si vždy zakladáme čerstvo a dôkladne umytými rukami.
  2. Ochrana by nám mala na tvári sedieť správne, medzery výrazne znižujú jej efektivitu.
  3. Keď sme si už rúško raz založili, nemali by sme sa ho viac dotýkať. Ak si ho chceme dať dole, opäť to robíme len umytými rukami a chytáme sa ho len na gumičkách.
  4. Ak si už musíme vonku rúško zložiť, pri ďalšom zakladaní použijeme vydezinfikované alebo nové rúško.
  5. Jednorazové rúška sú po prvom použití určené zásadne na likvidáciu.
  6. Šatky alebo doma ušité látkové rúška vyvárame alebo perieme pri teplote 60-90°C. Následne by sme ho mali prežehliť a podľa možností vydezinfikovať peroxidom vodíka, koloidným striebrom alebo inou dostupnou dezinfekciou.
  7. Rúška si nepožičiavame, nevymieňame medzi sebou a za žiadnych okolností len tak neskúšame preto, aby sme zistili, či sa nám hodí. Takto použité rúška už nie sú považované za čisté.
  8. Heslo dnešných dní znie: Rúško nie je hanba! Stavajme sa k situácii zodpovedne a nevychádzajme bez neho von za žiadnych okolností.

Zdroj: Babskeveci.sk | Foto: Instagram/povazskabystrica24, snowflakeclothing, Instagram/queen.plackova