Hoci už nejaký ten rok nie je Louis de Funès medzi nami, stále sa dookola bavíme na jeho úchvatných komédiách. Veď kto iný je schopný za minútu vystriedať 30 grimás alebo rozosmiať diváka len tým, že vydáva do telefónu podivné zvuky? Jeho komika je nesmrteľná a v našich končinách jeho filmy milujeme aj vďaka skvelému dabingu Františka Filipovského.

 

Skromný začiatok veľkej hviezdy

Louis Germain David sa narodil 31. júla 1914 v Courbevoie prisťahovalcom zo Španielska. Jeho otec, advokát Carlos Luis de Funes de Galarza, sem prišiel so svojou manželkou Leonor Soto Reguera za prácou, ale nedarilo sa mu a rodina sa musela presťahovať do dedinky Villiers-sur-Marne. Malý Louis tu začal chodiť do školy, no nebol z nej nadšený. Tak si toto obdobie spríjemňoval rôznymi imitáciami, napríklad na dvore príbuzným a priateľom predvádzal vykrikujúceho predavača novín. Už vtedy trénoval svoju mimiku, ktorou neskôr rozosmieval celé generácie divákov. Na gymnáziu v Coulommier sa po prvý raz priblížil divadlu, keď si v školskom predstavení zahral dieťa komediantov.

lf2ml

Samotné štúdium ho nebavilo a rodičia sa rozhodli, že by sa mal vyučiť nejakému remeslu. Navštevoval kožušnícke učilište, ale raz špendlíkmi spacifikoval majstrovho kanárika a bol preto okamžite vylúčený. Ďalším povolaním de Funèsa bolo fotografovanie. V ateliéri mu však vybuchla petarda, a tak nasledovala dráha priemyslového kresliča a neskôr aranžéra výkladov. Medzitým sa oženil s Germainou Elodií Carroyerovou, s ktorou mal syna Daniela, ale po šiestich rokoch sa manželstvo rozpadlo. Neskôr sa Funèsovi podarilo konečne zakotviť v stálom zamestnaní, a to v bare Horizont na Montmarteru ako klavirista, kde spoznal aj svoju druhú manželku Jeanne.

Kráľ francúzskych komédií

V bare Horizont využíval pri hraní aj svoju mimiku a gestá (ako inak), dokonca sa v tom čase na rok prihlásil aj do hereckého kurzu. K jeho prelomovej životnej roli patrilo účinkovanie v divadelnej hre Oskar. Zahral si tu podnikateľa, ktorého potenciálni zaťovia pripravujú o nervy i financie. O pár rokov sa táto divadelná hra dostala aj do filmu, opäť s Funèsom v hlavnej úlohe. No ešte pred tým nasledovalo pár menších filmových úloh, v ktorých povedal len pár slov alebo ani to nie. Dvere k veľkým rolám Funèsovi otvoril Jean Girault so scenárom o žandárovi Ludovicovi Cruchotovi.

Žandár zo Saint- Tropes mu bol šitý na mieru a s ním postupne prichádzali všetky Funèsove nesmrteľné komédie. Fantomas, Veľký flám, Topiaci sa slamky chytá, Senzačné prázdniny, Tetovaný, Hibernatus či Piti, piti pá alebo Rozmary mocných.

V komédii Grand restaurant pána Septima prispel do scenára i samotný Louis a to tým, že si zaspomínal na časy klaviristu v bare a veľa historiek sa tak prenieslo na plátno. Po filme, Dobrodružstvá rabína Jacoba prekonal svoj prvý infarkt a na čas si dal pauzu.

lfpitipitipa
Piti piti pá

Dvojročnú prestávku od filmovania vystriedali ďalšie komédie, ako Krídelko alebo stehienko a Lakomec. V roku 1982 si zahral v poslednom filme – Žandár a žandárky. Po jeho boku sa vystriedalo viacero slávnych francúzskych hercov, ako Jean Gabin, Jean Marais, Bourvil či Yves Montand. V mnohých komédiách si s nim zahral aj Michel Galabru, Claude Gensac a jeho syn Olivier. Funèsovu „filmovú manželku“ – Claude Gensac mu vraj osobne schválila aj jeho reálna manželka Jeanne.

Milujúci manžel a otec

Louis de Funés sa po druhý raz oženil s Jeanne Augustine Barthélemy de Maupassant a manželstvo im vydržalo 40 rokov, až do jeho smrti. Manželka mu bola veľkou oporou v súkromnom aj pracovnom živote a neraz ho sprevádzala na divadelných vystúpeniach a filmových natáčaniach. So Jeanne mali dvoch synov – Patricka a Oliviera. Rodina spočiatku bývala v malom byte v Paríži, neskôr sa presťahovali na zámok Clermont. Na zámku údajne fungoval bezpečnostný systém podobný z filmu Žandár vo výslužbe.

lf3zamok
Zámok Clermont

Starší syn Patrick si otvoril lekársku prax v Tunisku a mladší Olivier sa nadchol pre filmový priemysel. Ďaleko od kamier a fanúšikov Funès trávil väčšinu času na zámku s príbuznými. Miloval rybačky, záhradkárčenie a vypestoval aj vlastnú odrodu ruže. Za celoživotné dielo dostal Cézara 2. februára 1980. O tri roky na to, v noci 27. januára 1980, odišiel do filmového neba, no zanechal nám desiatky úžasných filmov, na ktorých sa budeme určite smiať ešte veľa rokov!

 

lf4ruza
Ruža Louisa de Funésa

Louis de Funes

lfzandar

lf1-velkyflam
Bourvil a Louis de Funés
lfrabinjacob
Dobrodružstvá rabína Jacoba
lfkridielko-alebo-stehienko
Krídelko alebo stehienko
lfposetilsot-mocnych
Rozmary mocných
lfcg
Claude Gensac a Louis de Funés

Zdroj: defunes.fdb.cz, Patrick de Funès – Louis de Funès: Moc o mne deti nemluvte | Foto: Flickr.com, YouTube, unisci24.com | Video: YouTube