V lete sa cestovné kancelárie predbiehajú s ponukami dovoleniek do rozmanitých kúskov sveta. Od klasických destinácií, ako je pre Slováka Chorvátsko či Taliansko, cez exotické krajiny Afriky či Ázie. Niekto má rád horúce pláže, iní preferujú výlety do hôr a turistiku. Čo takto sa vydať za krajinou, ktorej existencia nie je až tak úplne istá? Dovolenka sa tak stane putovaním za legendou a kolegovia a známi vás budú dlho zavaľovať otázkami.

 

ATLANTÍDA

Azda najznámejšia legendárna krajina, ktorej nielen existencia, ale aj poloha sú témou sporov a predstáv, je Atlantída. Mnohí ľudia neveria príbehom o tejto krajine. Naopak Platón, grécky filozof, bol o jej existencii skalopevne presvedčený a svojou teóriou inšpiroval mnohých bádateľov a dobrodruhov. Atlantídu lokalizoval za Heraklove stĺpy, ktoré sú v dnešnom svete Gibraltárskym prielivom. O krajine mal priam utopické myšlienky a považoval ju za ideálnu krajinu. Na základe jeho opisov mala mať dostatok lúk, hôr, zvierat akéhokoľvek druhu, bohatstvo nielen prírodné ale aj svetské. Ako to však býva, keď má človek všetkého dostatok, začne prahnúť po moci a chce stále viac. Obyvatelia sa pustili do boja s Aténami, v ktorom prehrali, bol na nich uvrhnutý Poseidonov hnev a krajina sa prepadla na dno mora. Druhá teória tvrdí, že bájnou Atlantídou je grécky ostrov Théra, ktorý postretla prírodná katastrofa, výbuch sopky, a kus ostrova bol zmietnutý do mora. Možno príbehom o rozprávkovej krajine neveríte, ale jej hľadanie by bolo nesmiernym dobrodružstvom. A ak by sa vám ju náhodou podarilo objaviť, učili by sa o vás deti ešte o pár tisíc rokov. K cestovaniu budete určite potrebovať potápačskú výstroj.

ŠANGRI-LA

V našom hektickom svete plnom stresu a každodenných starostí by sa asi každý z nás chcel dostať na miesto odpočinku a nebeského pokoja. Takýmto miestom by malo byť  Šangri-la, označované ako raj na Zemi. Je to miesto, kde máte pocit absolútneho pokoja, mieru a lásky. Ak sa toto miesto rozhodnete hľadať, musíte sa vybrať do Himalájí. Väčšina geografov sa domnieva, že sa nachádza v Tibete. Presné súradnice vám nikto nedá, ale keď sa budete prechádzať po pahorkoch a kopcoch tohto majestátneho pohoria, hľadajte miesto najmenej dotknuté novodobým svetom a civilizáciou. Keď ho nájdete, určite to pocítite. Pravdepodobne sa vám ani nebude chcieť ísť naspäť do sveta plného techniky a smogu, ale vráťte sa aspoň na otočku, aby ste nám dali presné inštrukcie na jeho vypátranie.

ELDORÁDO

Prvé myšlienky o Eldoráde, alebo inak zvanom ,,Meste zo zlata“, sa začali šíriť kvôli Krištofovi Kolumbovi. Po objavení Ameriky totiž tvrdil, že práve objavená krajina má mimoriadne zdroje tohto vzácneho kovu. Do Ameriky sa vybralo veľa Európanov a dlhé roky zhromažďované zlato miestnych obyvateľov Aztékov a Inkov ukradlo. Medzi Európanmi kolovali legendy o zlatom mužovi, ktorý bol celý pokrytý zlatým práškom. Domorodé kmene si vraj takto menovali svojho nového kráľa. Tým ešte viac v prisťahovalcoch vyvolávali dojem, že majú zlata naozaj nadbytok. Celé stáročia sa dobrodruhovia snažia miesto s jeho nekonečnými zásobami nájsť, no zatiaľ nik neuspel. Možno budete prvý. Zlaté mesto sa vraj nachádza na jazere Guatavita. Keďže budete cestovať po rieke, nezabudnite na poriadnu výstroj a hlavne sa snažte zabezpečiť si kvalitnú loď.

Tieto návrhy na dovolenky sa budú zdať niektorým možno absurdné, ale prečo by sme museli ísť vždy podľa určeného scenára? Možno práve tá neistota a neschopnosť do detailov všetko naplánovať, bude mať za následok, že zažijete tú najlepšiu dovolenku v živote. Treba však myslieť na bezpečnosť a prípravám venovať viac času, taktiež zbaliť viac oblečenia, vzhľadom na nepredvídateľné situácie. Jedinou prekážkou budú pravdepodobne financie, i keď po prekalkulovaní vás možno dovolenka na pláži s bielym pieskom v exkluzívnom hoteli vyjde viac. Každopádne by to bola dovolenka plná nových miest, civilizácií a neopísateľných zážitkov.

Autor: Ivana Rosinská | Foto: Pinterest