Hoci ho niekedy sprevádzajú pocity úľavy či oslobodenia, rozchod nikdy nie je príjemný. So svojou polovičkou ste toho určite prežili mnoho, máte spoločných priateľov, možno už aj spoločný majetok či plány do budúcnosti, ktoré ste si urobili ešte v časoch, keď všetko klapalo. Stabilný vzťah je určitým komfortom, ktorého sa ťažko vzdáva.

Aj tie najideálnejšie páry prechádzajú hádkami či krízami. Ak ste už s partnerom dlhší čas, určite ste našli spôsob, ktorým sa dajú drobnejšie problémy vyriešiť. To, čo ste v minulosti dokázali prekonať, vo vás prirodzene vzbudzuje pocit, že sa teraz netreba vzdávať. Máte do istej miery pravdu – o pevný partnerský vzťah sa skutočne oplatí zabojovať, kým je nádej na jeho záchranu. Ak nádej nie je, viete, čo treba urobiť.

Sú páry, ktoré sa neustále rozchádzajú a zas dávajú dokopy. Ak vám tento model nevyhovuje, váš rozchod musí byť dospelým, racionálnym rozhodnutím, ktoré sa dá odôvodniť pádnymi argumentmi. Rozhodnite sa s rozumom a neodbite prípadné partnerove otázky mlčaním alebo prázdnymi frázami. Zaslúži si vedieť pravdu.

Tu sú najčastejšie príznaky toho, že vo vzťahu niečo vážne škrípe a pokiaľ na tom nezapracujete, rozchod naozaj visí vo vzduchu:

Už sa spolu nebavíte

Byť s ním bola kedysi neskutočná zábava, spomínate si? Možno ste mali spoločné záujmy a možno ste si spoločné záujmy vytvorili. V každom prípade, nebol problém vymyslieť si príjemný víkendový program, či už šlo o výlet plný dojmov a zážitkov, alebo obyčajné leňošenie v posteli.

Pretože keď sa máte radi, baví vás aj keď ste jednoducho len spolu. Keď ste so svojou spriaznenou dušou, máte hneď máte lepšiu náladu, bez ohľadu na to, kde ste, čo robíte a o čom sa rozprávate. Tak to má byť.

Ak si myslíte, že dlhodobý vzťah dvoch dospelých ľudí už nemá prečo byť zábavný, mýlite sa. Chcete byť unudení a mrzutí po celý zvyšok života? Partneri by sa spolu mali baviť bez ohľadu na vek či roky, ktoré ste spolu strávili. Vaša polovička musí byť čiastočne aj vaším kamarátom.

Nezdôverujete jeden druhému

Kedysi ste o sebe vedeli takmer všetko. Nečudo – kedykoľvek sa niečo stalo, on bol prvý, komu ste to povedali. Pripadalo vám prirodzené porozprávať sa večer o tom, ako ste strávili deň. A keď vás niečo trápilo, bolo samozrejmosťou vyliať si srdce práve svojmu partnerovi. Boli ste si navzájom bútľavými vŕbami.

To, komu sa zveríme so svojimi najtajnejšími pocitmi, nám nemôže nikto diktovať. Jednoducho cítime, kto za to stojí. Ak ste sa dosiaľ zdôverovali hlavne partnerovi a teraz sa radšej posťažujete pred sestrou či kamarátkou – nerátame témy, ktoré akosi prirodzene patria len medzi ženy – mohol by to byť problém. Rovnako aj vtedy, ak niečo podobné pozorujete z partnerovej strany. Veď v zdravo fungujúcom vzťahu by ste si mali dôverovať a podporovať jeden druhého.

Rozmýšľate o tom, aké by to bolo bez neho…

… alebo aké by bolo byť s niekým iným?

Ak sa sem-tam pozriete aj na iného pohľadného muža, nie je na tom nič zlé. Povedzme si pravdu, naše polovičky nám nemôžu nič vyčítať. Jedna vec však je, ak o nejakom mužovi zmýšľate ako o fyzicky atraktívnom a druhá, keď si už predstavujete, aké by to bolo mať po boku jeho. A možno vás práve láka predstava byť na nejakú dobu single a bez záväzkov.

Podobné fantázie, pokiaľ sa nimi zaoberáte rada, často a až do úplných detailov, môžu byť znakom toho, že kdesi vo vašom podvedomí ste sa so svojím partnerom už dávno rozišli. Dajte si však veľký pozor na to, aby ste si niečo/niekoho zbytočne neidealizovali. Sklamanie by v takomto prípade mohlo byť zdrvujúce.

Pozor aj na to, aby sa podobné fantázie nepremenili na skutky. Radšej vzťah hneď ukončite, ako by ste mali podvádzať! Aj ak je váš vzťah už absolútne nefunkčný, váš partner si určite nezaslúži neveru. Ak odoláte, dokážete aj sama sebe, že ste silná a férová žena.

Intimita sa vytratila

Nie je však len o sexe. Do vzťahu prirodzene patria bozky, objatia, pohladenia a iné dotyky, jednoducho všetky fyzické prejavy lásky, ktoré sú vám blízke a príjemné. Tak to má byť a tak to určite bolo aj u vás.

Vytratila sa z vášho vzťahu blízkosť? Je to jeden z veľmi častých dôvodov rozchodu. Zamyslite sa nad tým, čo to spôsobilo. Môže to byť len zdanlivým nedostatkom času alebo náročným životným obdobím. Pokiaľ však už nemáte chuť vzájomnú blízkosť obnoviť, je veľmi pravdepodobné, že vaša láska už nenapraviteľne ochladla.

Okolie vám niečo naznačuje

Samozrejme, že sa vo vašich osobných veciach nebudete riadiť názormi priateľov či príbuzných. Nemali by ste ich však ani úplne ignorovať, vaši blízki vás dobre poznajú a chcú vaše šťastie.

Možno sa stretávate s otázkami, či je vo vašom vzťahu všetko v poriadku. Možno sa už aj našiel niekto, kto vám rovno dal do pozornosti vhodnejšieho partnera. Pokiaľ ste podobné názory počuli z viacerých strán, zamyslite sa nad tým. Nie je veľmi pravdepodobné, že by sa vaši blízki dohodli na sabotáži vášho vzťahu. Skôr je možné, že vidia niečo, čo sa dá vidieť len z odstupu.

Spýtajte sa aj vy ich, aké pozorovania ich vedú k podobným narážkam. Možno vám povedia, že aj oni spozorovali niektorý z vyššie uvedených príznakov. Nebojte sa o vzťahu poradiť s niekým, komu veríte. Nakoniec to však musí byť vaše rozhodnutie. Dospelé a racionálne.

Autor: MaryL