Vodu kážu, víno pijú? Exfarmárky Romana Košťálová, Barbora Bednaričová, Kristi Dali a Andrea „Deya” Matejčíková síce rozprávajú o zodpovednosti a vyzývajú k nej ostatných, samy však rozhodne nejdú príkladom. Predsa len sa však aj medzi bývalými účastníkmi Farmy 11 nájde pár svetlých výnimiek…

V dnešných dňoch sa už len málokto dokáže tváriť, že situácia nie je vážna. Niektoré krajiny, ako Belgicko či Francúzsko už v snahe zamedziť šíreniu vírusu nariadili úplný zákaz vychádzania. Naša vláda zatiaľ k tomuto nariadeniu nepristúpila, a to napriek varovaniu popredných virológov a analytikov globálnych rizík, ktorí radia podniknúť tvrdé opatrenia čo najskôr. Podľa jedného z nich – Juraja Mesíka – sa do konca roka 2020 nakazí 40-70 % z nás, kľúčové ale je, aby sme si nákazou neprechádzali všetci naraz.

V kaviarni až do posledného možného dňa. Barbora Bednaričová sa nenechá karanténou nijako obmedzovať a dodnes trávi množstvo času vonku.

Čo preto, aby sa nesplnili najhoršie predpovede, robí väčšina z nás? Vôbec nič. Mnohí si totiž myslia, že v čase, keď sú zavreté obchodné centrá, zábavné podniky a ďalšie miesta, kam ľudia obvykle chodia, nájdu v prírode blízko mesta už aj tak neobvyklý pokoj a ticho. Ako je to možné? Celú túto filozofiu objasňujú stále početné komentáre typu: „A ako mám ja vedieť, keď idem s deťmi do hôr, že tam bude milión ľudí?!”

Niektorí ľudia, prirodzene, nesúhlasia s tým, že karanténa znamená len sedenie doma. Odmietajú totiž zostávať v interiéroch v čase, keď vonku konečne panuje krásne počasie. Takýto názor má aj exfarmárka Romana Košťálová – najnovšie sa vybrala na skaly. Vyzýva pritom k zodpovednosti, ktorá ale podľa nej obnáša aj občasnú prechádzku vonku.

Podobne hľadia na situáciu aj Andrea Matejčíková a Barbora Bednaričová. Všetky exfarmárky svorne tvrdia, že chodia výsostne na miesta, kde nestretávajú iných ľudí, Barbora a Andrea preto pri prechádzkach nepovažujú za nutné ani nosiť rúško.

Deyi fanúšikovia často vyčítajú popisy plné nesmiernych klišé, ktoré sa na seba podobajú ako vajce vajcu a nehovoria im vôbec nič nového, len tisíckrát opakované frázy.

Kristi Dali sa síce chráni a spoza volantu auta vyzýva k zodpovednosti, počas „nútených prázdnin” však navštevuje rodinu a podobne ako jej kolegyne si odmieta odpustiť prechádzky. Verejne sa taktiež stotožnila s názorom, že koronavírus je dar zeme a „vírus pre meditáciu”.

Z celkom iného cesta je napríklad Mirka Csorbová, ktorá by mohla ísť starším exfarmárkam príkladom. Na karanténe našla to dobré a ako čerstvo zamilovanej jej možno v istom zmysle aj vyhovuje. So svojou novou láskou totiž trávia čas v posteli pozeraním seriálov. Z ich fotografie priam sála ničím nerušená domáca pohodička.

Ďalším exfarmárom, ktorý si zaslúži obrovský potlesk, je Michal Rajcsányi. Ako študent fyzioterapie bol najnovšie pridelený do prvej línie boja s koronavírusom – odoberá cestovateľské anamnézy a meria ľuďom teplotu. Cestou do práce sa pýtal ľudí, čo robia počas karantény a pochválil všetkých, ktorí zostávajú doma a trávia čas aktívne – učením sa niečoho nového alebo domácim cvičením. Veľkú radosť má predovšetkým za jedincov, šijúcich rúška pre seba i pre iných.

Krásny prístup k veci má aj samotná moderátorka Farmy Evelyn Kramerová, tá podobne ako ďalší zodpovední ľudia zostáva doma. Z pohodlia vlastného hniezdočka pracuje na podcaste Jauuu PS: To Bolelo, z ktorého natáča viac častí než obvykle. Snaží sa tak o to, aby sa ľudia tráviaci čas vo svojich domoch a bytoch nenudili.

Každý z nás by mal prispieť k situácii tým, čo vie najlepšie, či už je to šitie rúšok pre iných, čistením (aj) spoločných priestorov, výrobou mydiel alebo, tak ako Evelyn, zábavou. Z domu sa dá robiť veľké množstvo užitočných vecí. Stačí sa nad nimi len trochu zamyslieť.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Slovakwoman.sk | Foto: Instagram/bbednaric, crazydeya, evelynjefresh, kristi_dali, miker_21, miim3s, romii_y, zhumor.sk