Facebook, Skype, Twitter, Instagram, Snapchat … všetko sú to moderné komunikačné technológie, ktoré vám zjednodušujú život. Každodenne môžete byť v kontakte s blízkymi alebo priateľmi bez toho, aby ste platili za drahé hovory či SMS správy. Stačí, aby ste mali prístup k internetu a okamžite sa môžete spojiť so vzdialenými príbuznými a známymi, rovnako zdieľať akékoľvek fotografie. Ide o výhodu alebo hrozbu pre mladé generácie?

Môžete to vidieť kdekoľvek. Doba mobilová a internetová zasadli na trón a ani za ten svet sa prvého miesta nechcú vzdať. Z ľudí sa stávajú ich otroci. Chtiac – nechtiac ste vtiahnutí do víru online chatovania, pridávania fotografií, lajkovania, komentovania a rolovania stien na sociálnych sieťach hore a dolu. Akoby ste strácali samých seba.

Naša čitateľka Zuzana nám prezradila postreh, s ktorým sa jej zveril starší pán, keď cestovala vlakom na východ:
,,Slečna, vy ste po troch mesiacoch prvý človek, s ktorým sa rozprávam. Viete, tí dnešní ľudia akosi zabúdajú na rozhovory. Ja keď nastúpim do vlaku a chcem si prisadnúť, nikto mi neodpovedá na moju otázku či je toto miesto voľné. Všetci majú slúchadlá a večne pozerajú do tých mobilov.“

Naozaj sme sa nechali ovládnuť dnešnou dobou moderných technológií a zabúdame na komunikáciu face to face? Kedysi bolo úplne bežné prehodiť aspoň zopár slov s neznámym človekom. Dnes je ľuďom skôr nepríjemné, keď sa im ktosi prihovorí. Vnímajú ho ako niekoho, kto potrebuje vyzvedať, je príliš vtieravý, otravný alebo ak je to muž, možno aj úchylný. Za všetkým akoby sme hľadali skrytý význam.

Častokrát môžete vidieť, ako dvaja ľudia sedia vedľa seba, ale obaja sú zahľadení do svojich telefónov, chatujú alebo hrajú hry. Nerozprávajú sa. Vrcholom sú mladé decká, ktoré sú schopné sedieť blízko seba a posielať si správy cez chat. Tiež hľadáte na každom kroku wi- fi zónu alebo ste sa naučili používať aplikácie, ktoré sú schopné merať tep, kroky, zobudiť vás z hlbokého spánku. Netvrdíme, že toto všetko je zlé, iba hovoríme, že by ste mali poznať hranice. Stávame sa izolovanými, hanbíme sa niekoho opýtať na smer cesty. Všetko to pramení z toho, že nás pohltili technológie.

Nepochybujeme, že keby sa vypli všetky ruchy okolitého sveta, nastalo by obrovské ticho. A to aj napriek tomu, že by sa po uliciach preháňalo neskutočné množstvo ľudí. Každý by bol zahľadený sám do seba, v ruke by stískal mobilný telefón alebo tablet a kráčal by svojim vlastným cieľom. V reštauráciach by sa sa sedelo bez slova a jedlo by sa dalo objednať jedným kliknutím po displeji. Rande dvoch zamilovaných by bolo online chatovaním, cestovanie len sledovaním bez slov a krásy okolitého sveta hodnotené zdvihnutím palca nahor.

Napriek tomu, že patríme do mladšej generácie, posun v technológiách za posledné roky nám príde bláznivo rýchly. Ktovie, čo bude o desať rokov. Možno budeme cestovať z miesta na miesto už len lusknutím prsta alebo pomyslením na vysnívané miesto. :)

Zdroj: Pinterest.com