Rovnako ako pokožka a vlasy, aj vaše nechty si zaslúžia dávku pozornosti. Krásne a pevné nechty sú totiž odrazom vášho zdravia.

Časté namáčanie rúk, ohryzávanie, čistiace prostriedky, ktoré bežne používate v domácnosti, ich nesprávne ošetrovanie, stres. To všetko spôsobuje, že sa vám nechty lámu. Aby ste tomu predišli, naučte sa pri upratovaní používať gumené rukavice. Chránite si tým nielen nechty, ale aj pokožku rúk. Po každej manipulácii s chémiou je nevyhnutné si ruky poriadne poumývať a natrieť hydratačným krémom.

Ohryzávate si nechty? Pozor!

Pri ohryzávaní nechtov je v prvom rade dôležité nahliadnuť do svojho vnútra, nakoľko sa v mnohých prípadoch jedná o prejav nervozity. Okrem toho existuje množstvo prípravkov, ktoré po aplikácii na necht a vašom zakusnutí sa, spôsobujú nepríjemnú chuť, ktorá by vás mala od tohto zlozvyku odnaučiť.

Strihanie nechtov

Čo sa týka strihania nechtov, manikérky radia nožničky nahradiť klieštikmi. Ich používaním sa menej narušuje štruktúra nechtu ako pri strihaní. To isté platí pre obrusovanie. Kovového pilníku sa čo najrýchlejšie zbavte, skôr sa odporúča sklenený či papierový. Pre posilnenie nechtu je efektívne lakovanie. Ak nemáte rada farby, stačí priehľadný lak, ktorý vám navyše nechty nádherne rozžiari. Pozor však na jeho oškrabávanie a používanie agresívnych odlakovačov. To všetko viac škodí ako prospieva.

Dôkladná starostlivosť

Raz za čas je dobré dopriať vašim nechtom špeciálnu starostlivosť. Ak si neviete poradiť sama, odporúčame navštíviť nechtové štúdio. Ošetrenie a bežné lakovanie nie je až tak finančne náročné. V domácej starostlivosti pomáha zbavovanie sa tzv. záderov, masáž hydratačnými olejmi či krémom a bylinné kúpele, hlavne v prasličke roľnej. Samozrejme, ako aj pri iných častiach tela, aj tu je dôležitý dostatočný príjem vitamínov a minerálov. Vaše nechty potrebujú značnú dávku vápnika, zinku, železa, vitamínu A a B12. Preto jedzte dostatočne pestrú stravu obohatenú o zvýšený príjem mliečnych výrobkov, bielkovín, strukovín, orechov, ovocia a zeleniny.

Poškodené nechty

Ak vás trápia škvrny na nechtoch, pleseň či iné deformácie nechtu, v tomto prípade určite navštívte dermatológa. Takéto poškodenia sú častokrát len sekundárnym prejavom rôznych ochorení, ktoré si vyžadujú špecialistu.