Sex zohráva v partnerskom živote dôležitú úlohu a podľa štúdií tvorí minimálne 50% vzťahu. Zamyslite sa. Ak to neklape v sexe, neklape to vôbec. Neukojený chlap je ako sopka a v prípade, že sa nevyventiluje, vybuchne. Zrazu začnú plávať na povrch problémy a to, čo sa doteraz zdalo banálne, naberie extrémnu vážnosť. Hádate sa, ste nešťastní, prichádza nevera… Ale čo ak je to naopak a nechce spať on s vami?

Vzťahy sú z rôznych druhov pohľadov komplikované a skúmané rôznymi psychológmi, ktorí sa snažia analyzovať problémy, ktorým čelíme. Medziľudské vzťahy sa formovali už pred miliónmi rokov, odkedy zastával silnejšiu časť dvojice automaticky muž. Žena sa stávala jeho doplnkom, slúžkou, sexuálnou partnerkou, matkou, niekým, kto sa staral o jeho potreby. V dnešnej dobe sa však stáva v mnohých krajinách „slabšie pokolenie“ čoraz viac samostatným a rovnako vyžaduje splnenie určitých potrieb. Už dávno neplatí pravidlo, že žena otehotnie čo i len z dotyku muža, ako o tom boli informované naše staré mamy, ale sex si užíva tak ako chlap. A možno ešte viac. Napriek tomu, že sme chápavejšie voči citom opačného pohlavia a dokážeme byť skutočne tolerantné a trpezlivé, problém, kedy chlap odmieta dlhodobo sex sa nám môže zdať až neuveriteľný. O svojej negatívnej skúsenosti sa nám rozrozprávala Anna:

„So svojim priateľom som bola trištvrte roka a počas tejto doby sme spolu nespali ani raz. Nakoľko som bola z predchádzajúceho vzťahu zvyknutá na pravidelný intímny život, niekoľkokrát som sa priateľa opýtala, kedy sa posunieme ďalej. Vyhovoril sa mi na bývalú, s ktorou sa zle rozišiel a nemali spolu styk tri roky. Snažila som sa ho pochopiť, podporovať a asi o štvrť roka som to skúsila zas, kedy som ho jemne presvedčila. Napriek tomu na mňa potom vyrukoval s odpoveďou, že mu je už sex nepríjemný a nevie si predstaviť túto ,,aktivitu“ vykonávať. Chcela som vedieť, čo presne mu je nepríjemné, no odpoveď ,,neviem“ ma skutočne zarazila. Bozkávame sa, fungujeme spolu, prespáva u mňa kedykoľvek sa dá, maznáme sa, ale nesexujeme. Z tohto dôvodu som začala hľadať chyby v sebe, trpieť depresiou a vždy, keď sa na neho pozriem mám chuť plakať. Ľúbim ho, nechcem ho stratiť, ale premárniť svoj život v celibáte.“

V prípade, že patríte k ženám, ktoré majú obdobný problém, nehľadajte chybu iba v sebe. Ak ide o dlhodobý stav vyústený z predchádzajúceho vzťahu je možné, že váš chlap potrebuje jednoducho terapiu, aby vyriešil svoj hlboko zakorenený problém. Voči vám je absolútne nespravodlivé a nečestné, ak musíte byť jeho medzníkom v tak závažnom probléme, ako je sexualita jedinca. Nemusíte sa cítiť bezočivá ani bezohľadná voči jeho pocitom, ak nemá záujem riešiť svoj stav, vy mu svojim mlčaním nepomôžete. Iba sa budete ubíjať vo vlastnom trápení, čo ste urobili zle. Ak vás pošle preč sám a nebude ochotný pre vzťah nič urobiť, povedzte mu, že si zaslúži byť s niekým, kto ho miluje, kto je otvorený láske a náklonnosti a kto bude stáť pri ňom. A vy sa z toho časom určite pozbierate.

Inú skúsenosť má zdravotná sestra Sisa, ktorá je so svojím priateľom 4,5 roka. „S Miňom sme sa zoznámili počas splavu, ktorý organizovali naši spoločný kamaráti. Okamžite sme si padli do oka a bola z toho veľká láska. Sex sme mali ešte počas prvého týždňa, do roka sme spolu žili a problém sme nemali v absolútne ničom. Až kým som neostala tehotná a on so mnou prestal spávať, lebo sa bál, že bábätku ,,ublíži“. Neviem či to bola v tom čase výhovorka, ale nespí so mnou dodnes. Najprv to bolo spomínané tehotenstvo, potom šestonedelie, neskôr sa dokonca vyhováral na to, že som určite unavená a mám si oddýchnuť a nebude ma rušiť intímnosťami. Iná žena by si možno povedala, že je to úžasné, avšak ja som mu niekoľkokrát dôrazne navrhla sex, ktorý vždy odbil nejakou výhovorkou, ktorá sa týkala mňa a ešte vyznela spôsobom, kedy som ja bola tá frigidná.“

Mnohí muži si nedokážu predstaviť tehotenstvo, samostatný pôrod a celú udalosť pozorujú z iného uhla ako ženy. Môže sa stať, že nás považujú za krehké a citlivé stvorenia, no na druhej strane vidia inak aj naše telá. Možno sa obávajú výzoru pohlavných orgánov, možno sa boja, aké to je. Dajte si záležať, odneste dieťa k mame, upravte sa ako bol na to zvyknutý, oblečte sa do sexy prádla a zvádzajte ho. Ak ani toto nepomôže, odporúčame jednoznačnú debatu tvárou v tvár, kedy vám povie buď o svojich potrebách, obavách, prípadne milenke. Neobmedzujte sa a žite naplno!