Určite veľakrát počúvate svoje kamarátky, ktoré sa chvália tým, ako sa ich dieťa veľmi rýchlo naučilo chodiť a predtým ani nelozilo po štyroch – aké šikovné dieťa. A vy len premýšľate, prečo ten váš synček či dcérka stále iba lozí po štyroch. Ako matka môžete urobiť len jedno – radovať sa, že vaše dieťa vôbec lozí po štyroch a podporovať ho v tom.

Lozenie po štyroch je dôležitá vývinová fáza dieťaťa, ktorá je významná z hľadiska celkového motoricko- intelektuálneho vývinu. Pri lození dieťa prepojuje hemisféry, a tým zlepšuje koordináciu a sústredenie. Týmto pohybom si dieťa posilňuje svaly, a to nielen chrbtové. Preto by mali rodičia u svojich ratolestí podporovať nielen fázu chôdze po dvoch, ale najmä fázu plazenia sa či lozenia po štyroch.

Prečo?

Mamičky, skúšali ste niekedy zdvihnúť 25-kilovú činku nad hlavu? Robilo vám to veľký problém? Ak by ste však pravidelne trénovali svaly, určite by ste s takou činkou zvládli ľavou zadnou. To isté platí i pre deti. Myslite na to, že dieťa si musí najprv plazením a lozením vybudovať chrbtové svaly na to, aby keď bude pripravené sa postaviť na dve, jeho chrbtica zvládla nápor váhy celého telíčka. Ak dieťa nemá podporu chrbtice v podobe svalov, môže mať neskôr v dospelosti, či v už aj v puberte, problémy práve s chrbticou.

Zdravotné problémy spôsobené ochabnutými svalmi v oblasti chrbta

Bolesti chrbta – ak máme ochabnuté chrbtové svalstvo, celú ťažobu nesie chrbtica. Práve preto môže byť spôsobená najmä tým, že jednotlivé stavce sa na seba tlačia a platničky medzi nimi pomaly, ale isto strácajú svoju pružnosť či vytekajú a s pribúdajúcim vekom sa môžu vytvoriť výrastky, ktoré spôsobujú problémy a bolesť. Veď ak sa o seba trú dve kosti bez tlmenia platničiek, určite to nie je príjemné a chrbát bolí.

bolesť chrbta

Samozrejme, sú deti, ktoré sa chcú hneď stavať na nožičky a preskočiť túto veľmi dôležitú fázu. Práve vtedy by sme ich mali motivovať k lozeniu či plazeniu sa rôznymi činnosťami, napr. prichystať pre deti dostatočne veľký priestor vyplnený zaujímavými prekážkami či hračkami, pre ktoré sa budú načahovať, budú sa chcieť k hračke dostať hocijakým spôsobom, hlavne čo najrýchlejšie. Vhodná je i hra na psíka, kedy sa deti učia napodobňovaním svojich rodičov chôdzu zvieratka. Fáza lozenia je dlhá, a tak ju dieťaťu spestrite rôznymi hrami na rozvoj motoriky a svalstva.

Najlepšie je pre dieťa liezť, liezť, liezť, nechať ho vyvíjať sa postupne a nenútiť ho hneď nepripravené chodiť. Tak ak sa vám bude nabudúce chváliť kamarátka svojim chodiacim dieťaťom nezúfajte a nechajte svojej ratolesti čas. Fáza chôdze určite príde.

Zdroj: Youtube | Foto: Pixabay