Je verejne známe, že v Thajsku nie je o chrámy žiadna núdza, no ich presný počet nie je jasný z dôvodu definície, čo za neho považovať a čo nie. Pokúsili ste sa ich už niekedy spočítať?

Napriek tomu sa hovorí o približne 40 000 chrámoch, kde iba v Bangkoku, v hlavnom meste Thajska, sa ich nachádza niekoľko tisíc (dokonca sa uvádza, že ich je okolo päťtisíc!) a takmer všetky stoja za návštevu. Rozhodli sme sa poukázať na tie najvýznamnejšie chrámy nachádzajúce sa v Bangkoku.

Wat Arun – Chrám úsvitu

Ide o jeden z najvýznamnejších chrámov v hlavnom meste. Je pozoruhodné, že na svojom mieste stojí od 17. storočia, keď Bangkok ešte neexistoval. Aj napriek tomu, že ho bolo nutné na začiatku 19. storočia zrekonštruovať, stojí za to vyliezť na 80 metrov vysokú vežu v khmérskom štýle, zdobenú drobnými ornamentmi z porcelánu. O nádhernom výhľade, ktorý chrám ponúka ani nemusíme hovoriť.

1

Grand Palace – Kráľovský palác

Kráľovský palác alebo aj Veľký palác bol vybudovaný kráľom Ramom I. na konci 18. storočia. Je v ňom pestrá zmes najrôznejších štýlov a to len vďaka tomu, že každý z následníkov kráľa Rama I. si k palácu pripojil svoju vlastnú časť. Pre návštevníkov je budova, v ktorej sa nachádza kráľovský panteón, sprístupnená iba 6. apríla, kedy Thajčania slávia založenie dodnes vládnucej dynastie Chakri.

2

Wat Phra Kaeo – Chrám smaragdového Budhu

Ide o chrámový komplex, v ktorom je umiestnený smaragdový Budha. Budha nie je naozaj z týchto vzácnych kameňov, ale z nefritu a pre každé ročné obdobie mu prináležia tri bohato vyzdobené obleky, ktoré vždy v príslušnej dobe mení sám kráľ.

3

Wat Traimit – Chrám zlatého Budhu

Wat Traimit stráží ďaleko významnejšiu sochu Budhu ako ten predchádzajúci. Tá meria 3 metre, váži 5,5 tony a je celá vyrobená z čistého zlata. V päťdesiatych rokoch minulého storočia bola nájdená robotníkmi na dne prístavu. Bola však pokrytá sadrou, nepôsobila pekne a na dlhú dobu skončila v stodole. Pri neskoršej manipulácii sa však robotníkom vyšmykla a po rozbití sadry odhalila svoju pravú tvár.

4

Autor: Nikol Škopová

Foto: Pinterest