Milujete jesenné rána, keď idete ráno do práce, preberá vás svieži vzduch a nádherne rozvoniavajúce kávovary a čerstvé croisanty z kaviarničiek na pešej zóne? Nikdy neodoláte, vždy sa na jednu šálku stavíte a váš deň je zrazu dvojnásobne krajší. Snažili ste sa o prípravu takejto lahodnej kávy aj u seba doma, no nikdy sa vám to nepodarilo? Niektorí hovoria, že skvelú šálku kávy dokážu pripraviť len tí najlepší baristi, iní tvrdia, že to dokáže každý, kto si o tom prečíta aspoň niekoľko článkov. Prečítajte si tento článok a pripravte si lepšiu kávu, ako ste si robili doteraz.

 

Nekupujte si mletú kávu

Miesto mletej, si radšej kúpte mlynček na kávu. Prečo? Pretože mletá káva, aj keď je vákuovo balená, začne strácať svoju chuť a vôňu už po pár dňoch od otvorenia balenia. Skúste praktikovať pravidlo 15. Čo hovorí toto pravidlo? Hovorí o tom, že káva by mala byť upražená najneskôr 15 mesiacov po zbere, spotrebovaná 15 dní od praženia a 15 minút po namletí. Preto je dobré, keď si kávu meliete tesne pred tým, ako si dáte variť vodu.

Pozor aj na vodu

Kávu tvorí až 99 % vody, a preto nie je nič prekvapivé na tom, že si musíte dať záležať na jej kvalite. Toto isté pravidlo platí aj pri pive a to tvorí dokonca menej ako 99 % vody. Voda do kávy nesmie byť tvrdá. Máte doma takú? Existuje niekoľko spôsobov ako sa jej zbaviť – filtre, nabrať vodu z prírodného prameňa alebo kúpiť balenú vodu. Dôležité tiež je, aby ste kávu nezalievali vodou hneď po dovarení. Prečo? Pretože keď kávu zalejete 100°C vodou, spálite ju a bude horká. Preto počkajte pol minúty – minútu po vypnutí rýchlovarnej kanvice a až potom kávu zalejte.

Chcete sa učiť od skutočných majstrov? Kúpte si letenky online do Brazílie, Costa Ricy, Ekvádoru či Hondurasu a spoznajte najlahodnejšie kávy sveta.