Hovoríte kamarátke o včerajšom zážitku alebo sa len chcete vyrozprávať z blbého dňa, no ona sa stále ošíva a tvári znudene. Keď vám však už skočí do reči a začne preberať inú tému, je jasne vidieť, že ju až tak nezaujíma, čo jej chcete povedať. Ruku na srdce. Nestáva sa to občas aj vám? Naučte sa byť dobrou poslucháčkou.

 

Zaujímajte sa

Ak vás skutočne zaujíma, čo vám daná osoba rozpráva, klaďte jej občas otázky, aby vás vniesla hlbšie do problému. Dávajte si pozor najmä na to, aby ste sa nepýtali na veci, ktoré už odzneli. Vyzeralo by to, že skutočne nepočúvate.

Neskáčte druhému do reči

Už od mala vás učili, že skákať ľudom do reči je neslušné. Nechajte človeka dopovedať myšlienku, až potom sa pýtajte alebo povedzte svoj názor na vec.

Neodbočujte od témy

Ak bez zareagovania zmeníte tému, kým na vás niekto rozpráva, opäť iba ukážete, že vás vôbec nezaujíma, čo si rozprávač myslí a hovorí. Vedzte, že je to veľmi urážlivé! Nechajte ho dopovedať, odpovedzte a potom zmeňte tému. Alebo sa pokúste naviazať na jeho problém a plynule prejsť do toho vášho.

Pozerajte sa mu do očí

Pohľad do očí je pri komunikácií prejavom úprimnosti, úcty a záujmu. Znamená to, že vás zaujíma, čo človek hovorí, a že vám nie je ľahostajný. Taktiež sú vaše názory vierohodnejšie. Ak niekto stále ubieha očami do inej strany, z psychologického hľadiska to znamená, že nemá čisté svedomie a niečo tají. Preto si dávajte na podobné prejavy pozor, najmä keď sa budete na niečo vyhovárať. :)