Ani žena, ani muž. Presne tak možno označiť androgýnneho Petra Nitku. 23-ročný Čech je totiž pohlavne neutrálny model, ktorého svetovo uznávaní návrhári obliekajú výlučne do ženských šiat. Paradoxom je, že Petrovi, ktorý sa dnes so ženským modelingom stotožňuje fyzicky aj psychicky, naše modelingové agentúry nedávali šancu! 

Meno Petr Nitka nie je v našich končinách až také známe, naopak, v zahraničí je pojmom, ktorý posúva hranice modelingového priemyslu. 23-ročný Čech totiž vyštudoval cestovný ruch, no neskôr sa v ňom objavila túžba zažiariť na prehliadkových mólach. Na Slovensku a v Čechách však Petrovi ako mužskému modelovi nedávali šance, vzhľadom k jeho výške a proporciám.

Odvážnemu šťastie praje

Ako sa vraví, motyka však napokon predsa len vystrelila a 53-kilovému mužovi s jemnými črtami sa otvorili brány do sveta modelingu: ,,Prišlo to viacmenej náhodou po zoznámení s fotografom Bharathanom Kangarethanom v Austrálii pred dvomi rokmi. Skutočnosť, že som začal robiť ženský modeling, korešponduje ako s mojou povahou, tak aj s vzhľadom. Byť prvý „pohlavne neutrálny“ model v Afrike alebo v Indii mi dalo naviac aj možnosť meniť pohľad na LGBTI komunitu v týchto krajinách, kde homose*ualita alebo transse*ualita je stále skôr tabu.”

Žena v mužskom tele

Pohlavne neutrálny model sa svojou prácou snaží búrať stereotypy a predsudky spoločnosti, no priznáva, že dnes sa cíti byť ženou. Líči sa, oblečenie nakupuje v ženskom oddelení a priznáva, že čoskoro sa zmení aj fyzicky: ,,Zmenu pohlavia podstupujem už tri mesiace. Samozrejme, všetci ľudia v mojom okolí o tom už dlhšiu dobu vedia, no mal som strach o kariéru. Označenie „androgýnny model” bolo v mojom prípade len „reklamný názov”. Mužský modeling som totiž nerobil nikdy, na žiadnej prehliadke, v žiadnej krajine. Veľa dizajnérov malo pôvodne v pláne obliecť ma do pánskeho oblečenia, ale keď ma uvideli na vlastné oči, tento nápad okamžite zamietli.”

Svet vs. domov

Napriek tomu, že svetový modeling je z pohlavne neutrálnych modelov nadšený, Petr priznáva, že naše končiny sú v tejto oblasti stále dosť konzervatívne: ,,Mám pocit, že mám v Česku zákaz. Tento rok v októbri sa tam objavím prvýkrát na prehliadke Jaroslavy Procházkovej. S modelkami vo svete vychádzam vždy veľmi dobre.” Pôvodne androgýnny model Andrej Pejic, ktorého si mimoriadne obľúbil Karl Lagerfeld, je dnes taktiež plnohodnotnou ženou menom Andrea.

Zdroj: noizz.sk | Foto: Instagram

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Ňussi
Študentka médií, ktorá miluje písanie. Zameriavam sa na krásu, trendy, módu, šoubiznis a aktuálne dianie. Budem veľmi rada, ak vás moje články pobavia, či vyplnia voľný čas. Príjemné čítanie. :-)