500 rokov staré pozostatky človeka v nás vyvolajú predstavu obnaženej kostry či niekoľko kostí pokope, ktoré sú v tom lepšom prípade posiate zvyškami chátrajúceho ,,odevu“. Ani tá najúžasnejšia fantázia však nestačí na to, aby sme si vedeli predstaviť, akú mala dotyčná ,,vykopávka“ pleť alebo aký druh ,,outfitu“ by mohli zvršky na jej ,,tele“ predstavovať. :)

Prekvapenie vedcov, ktorí objavili úplne zachovalé telo dievčaťa z kmeňa Inkov, bolo neopísateľné. V čase svoje smrti malo len 13 rokov!

Ó kryokomora, aká si ty vzácna!

Zmrazené telo dievčiny objavili v blízkosti argentínskej sopky. Ideálne ,,kryopodmienky“ mali za následok dokonalé zachovanie pleti, zubov, dlhých vlasov, ale najmä pokožky na celom tele! Vedci boli ohromení. Predpokladali, že ide skôr o prípad pre kriminalistov, pretože jej telesné pozostatky naznačovali, že dievčina umrela len nedávno. Účinky kryoterapie sa nezaprú. :)

Z následného výskumu je zrejmé, že dievča trpelo chorobou podobnou tuberkulóze. Predmetom ďalších zisťovaní bude využitie vzoriek odobraných z jej tela na nájdenie lieku, ktorý pomôže liečiť niektoré moderné choroby.

 Foto/ Video: YouTube