Medzi infikovanými ľudmi novým typom koronavírusu Covid-19 sa nachádzajú ľudia rôzneho pohlavia i veku. Jednou z pacientiek, nachádzajúcich sa v domácej karanténe, je aj 22-ročná Slovenka, ktorá na počiatky choroby spomína s veľkou trpkosťou. Erika vylíčila drsnú pravdu o tom, prečo sa strašidelné respiračné ochorenie rozširuje tak nekontrolovateľne rýchlo.

Národy sveta sa v uplynulých týždňoch zázračne spájajú s cieľom poraziť neviditeľného nepriateľa menom koronavírus. Smutným faktom ale ostáva, že drvivá väčšina vládnych predstaviteľov krajín je nútená len narýchlo improvizovať, nakoľko naša generácia s pandémiou globálnych rozmerov predošlé skúsenosti nemá.

koronavirus

Zaplakania hodná situácia nastala najmä v zdravotníctve. Okrem toho, že sa lekári musia denne potýkať s nedostatkom ochranných pomôcok a narastajúcim počtom pacientov, ich reakcie sa niekedy nezdajú byť adekvátne k vážnosti situácie. Viaceré infikované osoby totiž zhodne vypovedali o tom, ako doktori ich zdravotný stav spočiatku zľahčovali a dokonca ich poslali verejnou dopravou domov, aby tú “chrípku” išli len vyležať do postele.

Po tom, ako sa mladá Slovenka pracujúca v Rakúsku dozvedela, že jej dobrému kamarátovi vyšiel pozitívny výsledok na Covid-19, okamžite sa sama prihlásila na príslušných úradoch. Prístup tamojších odborníkov, s akým sa stretla, bol ale ďaleko za hranicou dodržiavania akejkoľvek bezpečnosti. Rakúsky obvodný lekár ju po nedbalom vyšetrení hrdla poslal domov s tým, že má len obyčajnú chrípku.

Prosba o testovanie bez odozvy

Keď sa Erikine problémy s dýchaním začali stupňovať, utekala na pohotovosť, no ani tam nepochodila. Napokon musela navštíviť inú doktorku, tá jej konečna vzala vzorku krvi. „Všetci doktori vedeli pred vstupom do ambulancie, že som bola na Slovensku v kontakte s kamarátom, ktorý ma podobné ťažkosti ako ja a leží v nemocnici a čaká na výsledky, ale nikoho to nezaujímalo,“ tvrdí Erika, ktorá musela obehať tri ambulancie, kým sa konečne dopracovala k zodpovednému prístupu.

ruško

Počas tých dní mohla nakaziť neznámy počet nič netušiacich osôb bez toho, aby si bola obrovského rizika plne vedomá, keďže zdravotníci, ktorým dôverovala, jej stav nepovažovali za hodný zvýšenej pozornosti. Na druhej strane je ale nutné zdôrazniť, že ľudia s podozrivými príznakmi by v prvom rade mali dbať na to, aby pred reálnym vstupom do ordinácie lekára radšej vopred kontaktovali telefonicky, hoci sa zastihnutie odporúčaným čísel v tomto období stáva čoraz obtiažnejšou záležitosťou.

„A tak sa pýtam, ako funguje rakúske zdravotníctvo, keď vás traja doktori pošlú domov s tým, že máte chrípku, na ďalší deň sú vaše výsledky pozitívne a od tej doby sa vám neozve žiaden doktor a neinformuje sa o vašom zdravotnom stave? Ak chcete, aby vás prišli skontrolovať, musíte vytočiť asi 10 telefónnych čísel, každý vás prepojí na niekoho iného, a keď sa konečne dovoláte na to správne číslo, tak sa vás doktor 3-krát opýta, či si vážne želáte, aby vás prišli skontrolovať,“ zamýšľa sa 22-ročná Slovenka nakazená koronavírusom, ktorá do 14-dňovej karantény nedobrovoľne poslala niekoľkých doktorov, čo tiež značne komplikuje súčasnú situáciu v nemocniciach.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

nemocnica

Zdroj: Cas.sk | Foto: Pexels.com, Pixabay.com