Milovaná aj nenávidená. Taká je jednoznačne rodina Radfordových, ktorá je považovaná za najväčšiu v Británii. Manželia Sue (44) a Noel (48) v rámci nej totiž splodili 21 detí! A to ešte ani zďaleka nie je konečné číslo. Hoci sa už zdalo, že rodinka sa viac rozrastať nebude, mnohonásobná mamina Suzanne je momentálne opäť v očakávaní – v brušku jej rastie potomok číslo 22!

„Rozmýšľam, či to bude 11 na 11. Cítim to totiž na chlapca,“ vyjadrila sa multimatka Sue Radford, ktorá už zrejme vie, o čom hovorí. Je tehotná v podstate celý život a zo svojich detí si čoskoro bude môcť vyskladať nie jedno, ale rovno dve futbalové mužstvá!

Rodina Radfordových – 22 detí!
Stretnutie “najbližšej rodiny” sa u Radfordových skrátka nemôže odohrať iba v jednej bežnej obývačke.

Plný dom v reálnom živote

22. dieťa rodiny Radfordových má na svet prísť niekedy v apríli budúceho roka. Ani samotní rodičia nečakali, že budú mať jedného dňa toľko potomkov. I keď po narodení deviateho Neil podstúpil vazektómiu, svoje rozhodnutie vzal po čase späť, aby mohol splodiť ďalšie. Ako vyzerá ich život?

Família žije v obrovskom dome s desiatimi spálňami. Jediným jej živiteľom je otec, ktorý pracuje ako pekár. K tomu rodina dostáva prídavky na dieťa v hodnote 198 eur týždenne. Len výdavky na jedlo ju však vyjdú na vyše 400 eur na sedem dní a upratovanie, ktoré dom potrebuje každý deň, trvá vždy minimálne tri hodiny! V sídle už pritom nežijú najstaršie deti (prvý potomok Radfordovcov má 30 rokov), z ktorých niektoré majú vlastných potomkov – tety, ujovia, netere a synovci sa teda môžu spolu hrať na jednom pieskovisku.

Obrovská rodina Vianoce. Vianočné darčeky.
Aj takto môžu vyzerať Vianoce, ak máte doma 21 detí a ďalšie je na ceste.

Bežný deň 24-člennej rodiny

Deväť práčok špinavého oblečenia, štyri rolky toaletného papiera a tri škatule cereálií – to je len niekoľko ďalších čísel, ktoré sa týkajú bežného dňa rodiny Radfordových. O tých menej bežných ani nehovoriac… „Celkom radi chodíme do kina,“ vyjadrila sa matka Sue minulý rok. ,,Najmä počas prázdnin, keď sa deti začínajú nudiť, vonku prší a doma veľmi nie je čo robiť. No platíme aj 10 libier (12 eur) na lístok, takže takáto návšteva nás vždy vyjde pekne draho! Verte či nie, na rodinné tikety nedostávame žiadne zľavy, keďže tie sú obvykle robené pre dvoch rodičov a dve deti.“ Nejde, samozrejme, iba o peniaze. Nájsť v kinosále či hale priestor pre toľkých ľudí nie je práve jednoduché. Preto rodinka najradšej chodí na pikniky či na pláž a trávi čo najviac času vonku. Priťahuje tam, pochopiteľne, veľké množstvo pozornosti – a tá je nie vždy pozitívna.

Radfordovci topánky
Vtipná ilustrácia ukazuje, ako to vyzerá na verande skutočne plného rodinného domu.

Bezhraničná nezodpovednosť voči planéte

„Je jedno, aký k tomu máte dôvod. Vo svete, ktorý umiera pod ťarchou preľudnenia, je bezuzdné rodenie jedného dieťaťa za druhým odporná nezodpovednosť!,“ znie jeden z mnohých komentárov na sociálnych sieťach na situáciu Radfordovcov. Hoci im teda mnoho ľudí fandí a považuje rodinu za krásnu či obdivuhodnú, mnohonásobní rodičia budú vždy pod paľbou kritiky – často oprávnenej – ktorú správa o splodení ďalšieho potomka rozohní ešte viac.

Radfordovci Alfie hrob.
Smrť neobišla ani najväčšiu rodinu v Británii. Malý Alfie je na predchádzajúcej ilustrácii zobrazený len ako malá detská stopa, ktorá je ale dôležitou súčasťou domova.
Disneyland Radfordovci
Rodinka na výlete v Disneylande.

Zdroj: Metro.co.uk | Foto: Facebook/SuzanneRadford, theradfordfamily