Japonská kuchyňa patrí medzi najzdravšie na svete, odrazom toho sú nikdy nestarnúce Japonky, veď aj v 50-tke vyzerajú na 20! Nedržia diéty a ich strava je pestrá a chutná. Tamojším kuchárom záleží na originálnej chuti jedla, na starostlivosti o zostavenie formy a farby na tanieri. A hoci si často myslíme, že Japonci holdujú len rybám, ich strava nás presviedča o opaku.  

 

Ryža

Základom japonskej stravy je ryža. Podáva sa ku všetkému a v najrôznejších podobách, teplá, studená, biela či zafarbená rôznymi prísadami, samostatne či so zeleninou alebo s rôznymi druhmi rýb. Ak ju zalejeme zeleným čajom, pridáme nakladanú zeleninu vytvoríme Ochazuke.

j1

Cestoviny

Japonských cestovín je niekoľko druhov: od bielej farby až po tmavosivú, sú krátke ako špagety alebo aj meter dlhé so štvorcovým prierezom. Konzumujú sa teplé i studené a zalievajú sa rôznymi omáčkami, taktiež sa dávajú do polievok spolu s kusom mäsa a zeleniny. Japonská kultúra považuje dlhé rezance za talizman, a tak na novoročných slávnostiach jedia Toshikoshi-soba, čo znamená rezance na prelome roka.

j2

Polievky

Delia sa na husté a riedke. Husté polievky sa zahusťujú napríklad pastou z bôbov. Známa je polievka Nabe, obsahuje zeleninu, ryby, kurča a sójovú pastu.

j3

Sushi

Hovoriť o japonskej kuchyni a nespomenúť ich ikonické jedlo by bol hriech! Existuje niekoľko druhov tohto jedla. Nigiri či Edomae: podlhovastá hrudka ryže ochutená octom, cukrom a soľou sa mierne natrie ostrým japonským chrenom wasabi a na vrch sa položí kúsok surovej ryby, kreveta, sépia, chobotnica alebo sladká omeleta.

j4

Dezert

Nepredstavujte si typický koláč, Japonci sú aj v tomto prípade originálni. V Japonsku sa pod pojmom okasi rozumie sladkosť. Základnými materiálmi pre prípravu sú: červené bôby, ryža, agar alebo želatína, škrob a ryžová múka, používajú sa sladké zemiaky, vajcia a cukor. Existujú špeciálne sladkosti, vyrábané zo sladkých červených bôbov, ktoré sa používajú len pri čajovom obrade, aby sladkosť zákusku vyvážila horkosť zeleného čaju. Ako dezert tiež podávajú aj ovocné kompóty.

j5

Nazdravie!

V Japonsku si najviac cenia zelený čaj. Naplnený čajový hrniec v podstate neopúšťa jedálenský stôl a čajová šálka je jeho neodmysliteľnou súčasťou. Pije sa bez cukru, mlieka i citrónu. Z alkoholických nápojov k japonskej kuchyni patrí sake – ryžové víno. Nemá vyšší obsah alkoholu než klasické hroznové víno. Podávajú ho v malých, asi štvrťlitrových džbánkoch a rozlievajú do likérových pohárikov. Pred nalievaním ho postavia do teplej vody, aby ho nahriali na teplotu tela.

j6

Foto: flickr.com, pixabay.com