Situácia spôsobená COVID-19 začína v niektorých krajinách pripomínať zachované obrazy z čias Čiernej smrti. V Iráne, Taliansku či Španielsku denne pribúdajú tisíce chorých a stovky mŕtvych. U nás na tom v porovnaní s týmito krajinami nie sme až tak zle, máme 224 aktívnych prípadov, pričom dvaja ľudia sa už z koronavírusu vyliečili. Skutočné číslo však môže byť podľa niektorých vedcov až desaťnásobné.

Koronavírus v organizme so sebou nie vždy prináša tie najhoršie opisované príznaky. Samozrejme, mnohí ľudia v nemocniciach trpia výraznými problémami s dýchaním, dusivým kašľom či tráviacimi ťažkosťami, symptómy sa však líšia od prípadu k prípadu. Znamená to tiež, že niektorí ich môžu pociťovať len ako slabú chrípku, ba takmer až vôbec. Robí to z nich takzvaných tichých prenášačov.

V čase najväčšej krízy v Číne prišli vedci s teóriou, že skutočný počet nakazených môže byť až 10-násobne vyšší, ako ukazujú štatistiky. Spolu s faktom, že až 86 % prípadov vraj zostane nezdokumentovaných, nie je vylúčené, že sú v tejto chvíli nosičmi COVID-19 mnohí z nás. Podľa tejto teórie by sa totiž na Slovensku nachádzalo až takmer 2.200 prípadov.

Vedci zároveň hovoria, že toto všetko by mohla byť, paradoxne, dobrá správa: „Znamená to, že valná väčšina infekcií prebieha so zanedbateľnými príznakmi a ľudia sa z nich vyležia ako pri chrípke.” Inými slovami, ak by ľudia dodržiavali domácu karanténu, nešírili by vírus ďalej a choroby by sa zbavili skôr, než by sa o nej vôbec dozvedeli. Nemocnice by sa neprepĺňali a šetrilo by sa tiež prostriedkami, ako sú napríklad lieky.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Blesk.cz | Foto: Facebook/Anadolu Agency, Posta.com.tr