Vrakuňa, Stavbárska ulica. Väčšina Bratislavčanov vie, aký architektonický ,,skvost“ sa nachádza na tejto adrese. Neslávna bytovka povestne známa tým, že okrem domova pre slušných ľudí, slúži ako útočisko asociálov. Na jednej kope tu prebýva početná skupina narkomanov, prostitútiek a bezdomovcov.

Kúpa bytu v tomto paneláku je jednoznačne odvážny krok. Častokrát to však nie je o guráži, ale o bezvýchodiskovej situácii ľudí, ktorí sa ,,upísali diablovi“. Ceny bytov sa tu pohybujú výrazne pod priemernou cenou bytu v Bratislave (2-garsónku kúpite už od 20-tisíc €), ale kto by už liezol ,,levovi do papule“ s vedomím, že za suseda si nechtiac berie ulicou zničenú ľudskú trosku?

Vchod č. 40  – najnebezpečnejšia časť Pentagonu

Príbeh osamelého otca dvoch školopovinných detí je rovnako smutný ako osud tohto miesta bez budúcnosti. Michal, 38-ročný vdovec, sa do Bratislavy prisťahoval dva roky po smrti manželky. Prišiel sem za prácou. Kedže jeho dve dcérky boli po smrti matky silno citovo naviazané na otca, nechcel im spôsobovať ďalšiu traumu z odlúčenia a vzal ich so sebou. Finančne podvýživený z neschopnosti splácať dlhy, hľadal tú najlacnejšiu alternatívu, ako si zabezpečiť bývanie vo veľkom meste. Pentagon bola posledná možnosť.

Za tri roky koexistencie v tomto ,,mieste hriechu“ by mohol vydať román o osudoch ľudí, ktorí tu živoria a žijú doslova zo dňa na deň. Bývajú vo vchode č. 40. Je to najexponovanejšia časť bytovky. Kľučku si tu podáva tá najväčšia ,,elita“. ,,Výťah nefunguje odkedy sme sa nasťahovali. Denno-denne musíme používať schodisko, ak sa to tak vôbec dá nazvať,“ vysvetľuje Michal.

Prostitútky TO robia všade

Mladšia dcérka sa pevne drží otcovej ruky, drobnými nôžkami prekračuje ten ,,sajrajt“, ktorý tu po narkomanoch a bezdomovcoch ostáva. ,,Vždy, keď prechádzame okolo povestných dverí na 2. poschodí, stisk jej drobnej rúčky je o to intenzívnejší. Žiaľ, bola už svedkom prudkej hádky dílerky a jej klienta.“ Temné prízemie v okolí pivničných priestorov je obrazom hriechu a smilstva, ktoré sa tu pácha deň čo deň, ráno či večer. Prostitútky a ich ,,klientela“ si miesto ,,výkonu práce“ nevyberá. V lete si chodia vrznúť do vysokej nepokosenej trávy vedľa domu, príp. na blízky cintorín. V zime sa chodia ,,zahriať“ do spoločných priestorov bytovky. Všadeprítomné použité prezervatívy, fekálie, potkany a brutálny zápach…

2

,,Fajka“ len za 20€!!!

Minule som na 3. poschodí stretol mladú vychudnutú ženu. Nikdy predtým som ju tu nevidel. Pod okom mala monokel veľkosti dlane. Schádzala po schodoch a zapínala si zips na nohaviciach. Len letmo som po nej prešiel pohľadom. Všimol si to chlap, ktorý schádzal po schodoch za ňou. ,,Čo mladý, máš záujem? Fajka by ťa vyšla len na dvacku! Je ešte neskúsená…“. Nereagoval som, chytil som staršiu dcéru za ruku, dúfajúc, že sa nebude na nič vypytovať. Neviem, ako by som jej vysvetlil tento bezduchý a prízemný humor pasáka.

Nechutná akcia v priamom prenose

,,Som síce dospelý chlap, no občasné návraty domov po zotmení sú i pre mňa nočnou morou. Žiarovky na schodisku sa vymieňať nevypláca, kradnú ich bezdomovci. Svietim si preto malou baterkou, pripevnenou na zväzku kľúčov. Asi pred troma týždňami som prekvapil troch feťákov v ,,akcii“. Hádku ženy a muža bolo počuť na celý vchod. Hlučná narkomanka vyčítala svojmu partnerovi neveru. Hádka plná vulgarizmov neutíchala ani po 10. minútach. Svižným krokom som preto vybehol po schodoch nahor. Na 2. poschodí som zastal a skamenel. Nemohol som nič robiť, zmocnil sa ma pocit, ktorý ma obaril. Jeden chlap držal vzdorujúcu ženu za vlasy a druhou rukou jej držal pri krku nôž. Polohlasne jej dohováral, aby nekričala. Druhý muž, zrejme vyrušený ich hádkou, prišiel ženu spacifikovať. Z ruky jej vytrhol pripravenú striekačku so zarobeným ,,tovarom“ a do vlastnej žily si priamo pred mojimi očami vpichol dávku,“ opisuje svoj najhorší zážitok Michal.

,,Verte mi, toto miesto by malo zmiznúť z mapy sveta!“

,,V byte máme šváby a ploštice. Tá háveď je všade. Nepomáha ani deratizácia, ktorú nám vykonávajú dvakrát v roku,“ opisuje svoju biednu situáciu Michal a do očí sa mu tlačia slzy. Keby som mohol, okamžite by som odtiaľto moje dcérky zobral a doprial im pekné detstvo. Žiaľ, nemám kam. Toto miesto by mali z mapy sveta vygumovať!“

Prekliate miesto. Miesto vykradnutých ľudských duší. Miesto, ktorému bol predurčený osud vpichom ihly z injekčnej striekačky.

Foto: Wikipedia