Láska robí svet krajším miestom, no nie vždy je partnerstvo prechádzka ružovou záhradou. Hádky, žiarlivosť a odlišný pohľad na svet mnoho z nás berie ako závažný problém, ktorý zväčša ukončí mnoho vzťahov. Viete si však predstaviť, že by váš partner bojoval o život a vy sa musíte nečinne prizerať? 

Trpieť a trápiť sa je hrozné, no paradoxne je pre nás bolestivejšie utrpenie blízkych, ktorých najviac milujeme. Svoje by o tom vedel rozprávať 32-ročný Joseph Papa, ktorého priateľku pripútalo na lôžko nezvyčajné ochorenie doslova zo dňa na deň. Emotívne video, ktoré zachytáva 10-mesačný boj matky dvoch detí o život, videlo doteraz viac ako 100-tisíc ľudí.

Desivý boj o život začal vo chvíli, keď Josephova priateľka Crystal musela navštíviť pohotovosť. Až po troch návštevách si doktori uvedomili, že jej symptómy zrejme nebudú prejavom obyčajnej či brušnej chrípky. ,,Počas našej druhej návštevy doktori povedali Crystal, že to má celé len v hlave. No ja som cítil, že niečo nie je v poriadku,“ vyjadril sa Joseph. Crystal po dvanástich hodinách čakania v nemocnici už nemohla chodiť ani rozprávať, a tak ju doktori uviedli na týždeň do umelého spánku. Nebola schopná urobiť jediný pohyb. Pár bol spolu len dva mesiace, no Joseph povedal, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby jej jej pomohol.

Crystal diagnostikovali veľmi ojedinelý typ ochorenia, tzv. Guillain-Barrého syndróm. Ide o autoimunitné ochorenie postihujúce periférnu nervovú sústavu, zvyčajne vyvolané akútnym infekčným procesom. GBS sa prejvauje vzostupnou paralýzou, ktorá postihuje celé telo a vedie k úplnej strate šľachových reflexov. Pri správnej liečbe môže pacient opäť získať plnú mobilitu, no pri komplikáciách nastáva smrť.

Video zachytáva bolestivé chvíle bežnej ženy, ktorá ostala pripútaná na lôžko mesiac po mesiaci. Prvé pohyby rúk, nôh, prvý samostatný príjem potravy a prvé slová. Radostné chvíle však preruší záber, kde Crystal plače. Počas toho, ako bojovala o holý život, využil situáciu otec jej najmladšieho 5-ročného syna Phoenixa, a vysúdil si ho do opatery.

Koniec videa ukazuje Crystal, ako po 10. mesiacoch s plačom objíma zamestnancov nemocnice a opúšťa jej brány stojac na vlastných nohách. Počas liečby založil Joseph na internete verejnú zbierku a doposiaľ sa mu podarilo vyzbierať 8 000 dolárov. Stále to však nie je dosť, no dúfa, že Crystal sa z choroby úplne dostane do dvoch rokov. ,,Našim najbližším cieľom je vyplatiť všetky potrebné poplatky právnikovi a dostať Phoenixa späť,“ dodáva milujúci priateľ. Video natočil ako vyjadrenie úcty a vďaky tým, ktorí Crystal celý čas podporovali a je vďačný, že môže varovať ľudí pred týmto zákerným ochorením.

Zdroj: news.com.au | Foto/Video: Facebook – Crystal Brown, Joseph Papa, YouTube