Nejeden psíčkar sa v týchto dňoch aktívne zaujíma o to, ako to vlastne s potenciálnym prenášaním koronavírusu u domácich zvierat vlastne je. Majitelia štvornohých miláčikov sa obávajú nielen o zdravie milovaných zvierat, ale tiež o možnú nákazu skrze nich. Uznávaná americká veterinárka zhromaždila potrebné odporúčania s cieľom vniesť do diskutabilnej problematiky viac svetla.

Nové respiračné ochorenie Covid-19 sa pre ľudskú populáciu stáva čoraz väčším strašiakom. Doktorka Lisa Lippmanová, zakladateľka spoločnosti Vets In The City, sa nedávno vyjadrila k aktuálnej téme z pohľadu starostlivosti o domáce zvieratá.

Lisa Lippman

Majitelia psov musia pravidelné venčenie absolvovať aj v čase krízových opatrení. V ich každodennej výbave by preto ochranné rúška na tvár a rukavice rozhodne chýbať nemali, pričom upratovanie exkrementov po štvornohom spoločníkovi je tiež nevyhnutnosťou. Úspešná lekárka tvrdí, že samotný prenos ľudského vírusu zo zvieraťa na človeka alebo opačne by hroziť nemal. Avšak pripúšťa, že doposiaľ neznáme ochorenie je aj pre odborníkov ešte stále neprebádanou oblasťou a preto sa i tieto fakty môžu časom meniť.

Možnosť nákazy sa úplne vylúčiť nedá

Určité riziko môže spočívať v ukladaní vírusových častíc na srsti, preto je v tomto období vhodné vyvarovať sa hladkaniu psíka cudzími ľuďmi, nevynímajúc olizovanie tváre jazykom. Z toho dôvodu navrhuje domáceho maznáčika častejšie umývať a tiež sa do istej miery strániť fyzického kontaktu. Dôkladná osobná hygiena po každej hre so zvieraťom musí byť absolútnou samozrejmosťou, pričom zásoby mydla by mali v každej domácnosti vystačiť aspoň na mesiac.

Čo sa zásobovania týka, Američanka radí zaobstarať si dostatočné množstvo drogérie a potravín pre seba aj pre psíka približne na mesiac. Pokiaľ by sa stalo, že zvieratko preukazuje príznaky akéhokoľvek ochorenia, je lepšie veterinára pred návštevou vopred telefonicky kontaktovať. Vo všeobecnosti sa odporúča najmä striktné dodržiavanie hygienických návykov, častejšie kúpanie psa a pravidelné upratovanie domácnosti s cieľom zamedziť šíreniu prostredníctvom predmetov, s ktorými sa domáci miláčikovia radi hrajú.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

pes

Zdroj: Yahoo.com | Foto: Instagram/drlisalippman