Hovorí sa, že najlepším priateľom človeka je jeho pes. Teda, hovorilo sa. V 21. storočí, zdá sa, bolo našuchorené zviera nahradené smartfónom. Všade, kam v týchto dňoch idete, polovica populácie pozerá a ťuká do svojich mobilov. Ľudia okolo vás kráčajú so sklopenou hlavou a snažia sa čím skôr odpovedať na správu. Určite ,,životne dôležitú”.

Avšak, pokiaľ ide o vzťahy, aj takýto „mobilný zombie“ môže mať vážnejšie následky. Kráčanie cez cestu so sklopenou hlavou, a ani nevidieť, kam kráčate, je samo o sebe nebezpečné. Nový výskum ukazuje, že zamilovaní partneri, ktorí venujú príliš veľa pozornosti svojim mobilom, majú vo vzťahu viac konfliktov a nižšiu úroveň spokojnosti. To v konečnom dôsledku môže vraj viesť až k vyšším úrovniam depresie.

Brandon McDaniel z The Pennsylvania State University a Sarah Coyne z Brigman Young University v Utahu spoločne skúmali 143 žien, aby zistili, aký je vzťah medzi nimi, mobilom a ich partnerom. Až 62 % žien potvrdilo, že mobil narušuje ich spoločný vzťah. Jedna štvrtina zároveň uviedla, že ich partner počas osobných rozhovorov neustále pozeral do mobilu. Podľa zistení výskumu sa účastníci cítili odbito, ignorovane a nahnevane, keď ich polovičky boli neustále rozptyľované svojimi telefónmi. Zistili, že zariadenie má nepriamy negatívny vplyv na spokojnosť a depresie. Dokonca 75 % žien priznalo, že mobily ničia ich vzťahy.

Ľudia často siahajú po svojom mobile zakaždým, keď je nejaká medzera v rozhovore. Namiesto trápneho ticha sa obaja zabavia lustrovaním internetu. Smutná, ale pravdivá doba. No je dobré si takto nechať zničiť vzťah?

Krok s novinkami

Je pekné, že ľudia dnes majú o všetkom prehľad. Hlavne rýchlo. Informácie sú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. ,,Je úžasnou technickou vymoženosťou, že ani počas romentickej večere alebo v kine s partnerom vám nič neunikne. Nie je nič krajšie, ako keď sa pri hlavnom chode dozviete, že váš kamarát má opicu alebo kamarátka bola u kozmetičky.” To všetko sú pekné veci, ale naozaj to musíte vedieť ešte skôr ako zistíte, že polievka je presolená? Je to rozptýlenie, ktoré môže zničiť intímne chvíle s vaším partnerom.

Práca so sebou

Elektronická komunikácia bola vytvorená na to, aby ste mohli rýchlo odpovedať, nech ste kdekoľvek, stačí mať k dispozícii internet. Práve e-mail nás mal oslobodiť od tyranie, ktorá je viazaná na pracovný stôl. Namiesto toho je naša práca všade s nami. Iste, je skvelé mať okamžitý prístup k najnovšej aktualizácií vašej e-mailovej schránky, ale spýtajte sa sami seba či je naozaj nutné skontrolovať svoje e-maily, napríklad o desiatej večer. Je pochopiteľné, že ak stúpate na kariérnom rebríčku alebo sa snažíte zapôsobiť na svojho šéfa, možno tomu budete chcieť venovať nejaký čas navyše. Avšak, ak ide o veci, ktoré počkajú a vy ich napriek tomu urobíte, spôsobíte tým, že váš šéf si zvykne a bude brať vašu nadpriemernú pracovnú aktivitu ako samozrejmosť. A kým sa nazdáte, že ste stratil všetok zmysel pre rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, budete váš vzťah trpieť.

Technológie nediktujú náš život. Tým, že občas zabudnete na mobil a na internet, vám možno uniknú novinky, ale nie reálny život, ktorý máte okolo seba. Skutoční ľudia, osobná komunikácia, objatia a úsmevy, to nenahradia SMS, e-maily a chat. Žite šťastnejšie a zmysluplnejšie. Zdravý a plnohodnotný vzťah môže byť jedným z najdôležitejších vecí v našom živote.

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Nicol
Málokedy mám zavreté ústava, mám veľké srdce a (takmer vždy) prekypujem dobrou náladou.Úsmev a smiech sú mojou neoddeliteľnou súčasťou.Milujem zvieratá, rada si prečítam dobrú knihu, navarím chutný obed a najradšej dávam myšlienky na papier.Veľa filozofujem a často odbieham myšlienkami do sci-fi sveta.Nerada stojím na jednom mieste a život beriem ako super zážitok :)