Celé Slovensko momentálne s napätím sleduje aktuálny vývoj epidémie koronavírusu v našej krajine. Kým niektorí berú všetky opatrenia na ľahkú váhu a karanténu si mýlia s prázdninovým režimom, tým uvedomelejším začína pomaličky dochádzať, že stojíme len na začiatku tŕnistej cesty. Novopečený premiér Igor Matovič otvorene vyhlasuje, že by si prial zaviesť najradikálnejšie ustanovenie v histórii samostatnej republiky.

Pandémia koronavírusu zasiahla takmer celý svet. Kým niektorým krajinám sa darí štatistiky držať na minimálnych číslach, situácia v iných zemiach by sa dala prirovnať k apokalypse. Aktuálne existujú dva typy predpokladaných scenárov – taliansky a španielsky, ktorý sa stáva enormným strašiakom, a čínsky, kde sa v priebehu dvoch mesiacov podarilo šírenie obávanej choroby do veľkej miery eliminovať. V čom je medzi spomenutými konceptmi zásadný rozdiel?

koronavirus čina

Do horšieho vývoja udalostí sa zaraďujú štáty, kde prísne bezpečnostné opatrenia nastali až po nekontrolovateľnom vypuknutí nákazy, pričom ich vlády s niektorými nariadeniami až do poslednej chvíle čakali. V čínskom epicentre nákazy Wu-chane naopak došlo k diametrálne odlišnému priebehu – provincia sa na niekoľko týždňov ponorila do absolútnej karantény, počas ktorej sa dezinfikovali ulice a všetci obyvatelia boli od všetkého dočasne odstavení.

Premiér volá po najprísnejšom rozhodnutí

Igor Matovič počas tlačovky požiadal národ, aby si uvedomil reálne dopady nastaveného trendu na našu ekonomiku. Pokiaľ budeme ďalej kráčať po rozbehnutej ceste zavádzania postupných opatrení, celá epidémia by mohla u nás trvať možno viac ako rok, na čo Slovensko v žiadnom ohľade pripravené nie je. Logicky z toho vyplýva, že novozvolený predseda vlády žiada o urýchlené vyhlásenie výnimočného stavu, ktorý by mal za následok takmer takzvaný blackout, a teda úplné “vypnutie” krajiny.

Matovič

Líder hnutia Oľano si to predstavuje tak, že na dobu približne jedného mesiaca by sa všetky podniky, obchody a prevádzky zatvorili, a zároveň by občanom bola nariadená povinná izolácia. V takom prípade by sme síce vraj museli nejakú dobu dodržiavať striktnú vojenskú disciplínu, avšak v konečnom dôsledku by sa nám koronavírus podarilo omnoho skôr poraziť. Počas náročného obdobia by platil zákaz vychádzania z domovov a zásobovanie by prebiehalo prostredníctvom vojenskej pomoci.

Premiér si vážnosť rázneho kroku naplno uvedomuje, a preto chce najprv spoznať názor väčšiny obyvateľov štátu. V najbližších dňoch nás teda zrejme čaká celoplošný prieskum s cieľom zistiť, akú variantu Slováci uprednostňujú. Pokiaľ by národ presadil voľbu “vypnutia” krajiny, vláda o tom bude informovať s dostatočným časovým predstihom, aby sa ľudia mohli vopred zásobovať. Je ale otázne, do akej miery sme na preplnené, vybrakované obchody, a následné prerušenie akéhokoľvek verejného i spoločenského života skutočne pripravení.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Igor Matovič | Foto: Facebook/Igor Matovič, Pixabay.com