Len pred pár dňami sme vás informovali o tom, že vláda mala schváliť nákup ďalších 16 miliónov antigénových testov so zámerom využiť ich na decembrovom celoplošnom pretestovaní národa. Realizácia rozľahlej operácie je však teraz ohrozená najnovším stanoviskom od uznávaného konzília odborníkov.

Premiér Igor Matovič pokladá projekt s názvom Spoločná zodpovednosť za mimoriadne vydarenú akciu, hoci otvorene priznal, že sa tak udialo pod znateľnou hrozbou možnej straty práce a dočasnej straty slobodného vychádzania, za čo sa neskôr občanom verejne ospravedlnil.

igor matovič

Keďže ďalšie regionálne kolá prílišný záujem Slovákov o toľko diskutovaný medicínsky zákrok nepreukázali, uvažovalo sa o opätovnom podmienení účasti negatívnymi certifikátmi. Aktuálne informácie z televízie TA3 ale ukazujú odvrátenú stranu mince, keďže odborníci ďalšiu etapu celonárodného testovania neodporúčajú.

Týždeň pred plánovanou akciou sa vynárajú otázniky

Hlavnú prekážku má predstavovať veľká vyťaženosť zdravotníkov, pre ktorých je víkendová akcia skutočne náročným záťahom, nehovoriac o tom, že ich je na výkon dvojdňovej činnosti potrebných niekoľko tisíc. Minister zdravotníctva Marek Krajčí mal dôležitosť uvedeného postoja sám uznať, uvádzajúc, že vládnuci predstavitelia budú musieť v tejto záležitosti opätovne zasadnúť.

Vláda by mala teda podľa všetkého nutnosť plošného testovania na Covid-19 znovu prerokovať, keďže názor konzília zloženého z epidemiológov, lekárov a infektológov, doplnený vyjadrením prezidentky Zuzany Čaputovej o dobrovoľnej účasti, má nemalú váhu. Odborníci zároveň navrhujú použiť antigénové pomôcky radšej na zisťovanie prítomnosti koronavírusu u rizikových skupín obyvateľstva, nie naraz u všetkých občanov.

SLEDUJTE náš FACEBOOK a horúce pikošky sa dozviete medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

testovanie

Zdroj: TA3| Foto: Facebook/Igor Matovič