Extrémne Vás unavila, celú noc Vás dávila suchým kašľom a pre silné bolesti hrdla si v kúpeľni dnes ráno nezaspievate. Váš červený upchatý nos zíza na smrtku v zrkadle, podráždené oči a pulzujúca bolesť v hlave naznačujú ťažkú noc. Trasie vás od zimy, hoci teplomer hlási červenú. Hľadáte v pamäti, či ste to včera predsa len neprehnali s alkoholom, ale nie. Do toho sa pridávajú bolesti kĺbov a svalov a to je len začiatok, je to ona, známa recidivistka, každú zimu sa vracajúca ,,chrípka“.

Nepozvaného hosťa len tak nevyhodíte, ubytuje sa tak na týždeň- dva, je dosť náročná a vyžaduje si vašu pozornosť nepríjemnými spôsobmi. Ak ju odignorujete a omámite prostriedkami tíšiacimi bolesť je možné, že sa z nej stane pomstivý milenec a venuje vám darček v podobe zápalu pľúc, ušnej infekcie s rizikom straty sluchu či zápalu priedušiek. Ak ignorujete ju, ignorujete aj svojich priateľov a kolegov, ktorých nakazíte jednoduchým kýchnutím alebo kašľom!

Okamžite je čas navštíviť lekára a tiež zapojiť vlastný zbrojný arzenál. Možností máme dosť, hlavne preto vám priblížime osvedčené návody s novým leskom.

Konečne si pozriete tento týždeň film a prečítate knihu, na ktoré sa už dlhšie chystáte. Chrípku však treba v každom prípade riadne vyležať a dopriať si aj dostatok spánku.

Keďže je slabá plavkyňa, utopte ju! Odporúčame minimálne v dvoch litroch tekutín denne. Výber čajíkov je široký a pri zakúpení v lekárni máte ihneď k dispozícii aj návod. Výborný je harmanček alebo u tých, čo majú vybrané mandle repík, šípkový a bazový čaj.

cas

Boľavé hrdlo, u odvážnych aj boľavý nos, upokojí vyplachovanie soľným roztokom (1 lyžička soli na 1 šálku vody – aby veľmi nepálilo) a odvarom zo šalvie, ktorý neprehĺtame! Šalvia znižuje potenie organizmu, čo je v prípade chrípky nežiaduce, z rovnakého dôvodu nepoužívame antiperspirant.

Nepríjemné, no nevyhnutné! Ak chceme opäť zaútočiť na ,,zlého plavca“, našou zbraňou bude práve potenie. Podporíme ho dostatočným prísunom tekutín ako napr. lipový čaj a udržiavanie tela v teple, hlavne chodidiel. Potením zo seba vylučujeme škodliviny a znižujeme prípadnú teplotu. Proti tzv. užitočnej teplote do 38°C spravidla nebojujeme, táto svojím zvyšovaním ,,griluje chrípkových útočníkov“. Ak však útoku podliehame a teplota sa ďalej stupňuje, prechádzame do protiútoku. V prípade, že napriek poteniu a príjmu tekutín neklesá, ale stúpa aj nad 39°C, pomôžu nám zábaly vo vlhkej plachte namočenej vo vodnom roztoku s octom (u dospelých pomer 1:1). Na zábaly sa dá v momente núdze použiť aj biele víno, to však chutí oveľa lepšie servírované inak a za iných okolností. Následne chorého zabalíme do deky a po zahriatí obklad vymeníme. Podobný účinok na zníženie teploty má aj sprcha, odporúčame znesiteľne chladnejšou vodou.

Ak máte upchatý nos, vyhnite sa silnému tlaku pri jeho čistení. V prípade, že nemá hlien priechodnú nosnú dierku, začne tlačiť do prínosových dutín, čo môže spôsobiť zápal dutín alebo infekcie uší. Takže pozor, nos nie je upchaté potrubie, pristupujte k nemu s citom.

Pri suchom dráždivom kašli môže okamžite pomôcť odvar z majoránky, pri vlhkom kašli čaj zo zázvoru, ktorý vás zvnútra krásne celé prehreje. Tiež môžete vyskúšať voňavý čajík z materinej dúšky.

Ako a čo(ne)-papať:

Nevyhnutnou súčasťou nielen liečby ale aj životného štandardu je dostatočný príjem štiav a šalátov z čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály. Uprednostňujte plody z našej zemepisnej šírky+ citróny, citróny a ešte raz citróny. K aktivovaniu imunity sú potrebné najmä vitamíny C (ovocie, zelenina, kyslá kapusta), E (orechy, klíčky, mlieko) a A (ryby, žĺtka, maslo, mrkva, zelená listová zelenina).

asd

Počas liečby sa vyhýbajte mastnému, korenenému a slanému jedlu. Energiu, ktorú by ste potrebovali na strávenie ťažkého jedla, môžete radšej použiť na zničenie chrípkových útočníkov.

Cesnak, ten nepriateľ vášnivých bozkov, je to práve on, kto stojí na čele našej ,,obrany“ organizumu ako aj cibuľa. Formu si môžete zvoliť podľa vlastnej chuti. Čerstvý,  ako súčasť nátierky na pečivo, má najsilnejší účinok. Pre citlivejší žalúdok je vhodná kombinácia cesnaku so syrokrémovou, smotanovou alebo inou mliečnou nátierkou a môžeme vám povedať, že v tejto forme je fantastický. Po konzumácii týchto chuťoviek bude vzduch okolo vás mierne kontaminovaný, takže nalákajte partnera na 1-2 cesnakové jednohubky s olivou na vrchu, čím nenápadne získate jeho súhlas na zotrvanie s vami v jednej spálni na nevyhnutné obdobie liečby :)

Svieža chuťovka na záver

Polievka zo 100 g reďkvičky s tromi bielymi odrezkami zelenej cibuľky je do 15-20 min hotová. Reďkvičku zjedzte a polievku vypite 1x denne. Robí zázraky rovnako ako slepačia polievočka od mamičky.

da

Ak sa budete riadiť našimi radami, vo vašom živote sa na vás bude už onedlho znova usmieva partner a chrípková recidivistka hľadať nové ubytovanie.

Autor: Sante | Foto: Stock