Pozná to takmer každá matka, ktorá sa po troch rokoch lúči s obdobím materskej dovolenky. Nástup do škôlky je nielen pre rodičov, ale najmä pre deti obrovskou životnou zmenou, na akú sa treba starostlivo pripraviť. Zhotovili sme preto pre vás zoznam užitočných rád, ako by ste náročné obdobie prvých ranných vzdorov či neutíchajúceho plaču mohli lepšie zvládnuť.

 

Prispôsobte denný režim fungovaniu v škôlke

Je jasné, že v pohodlí domova sa vždy nedá úplne striktne dodržiavať presný časový harmonogram. Hoci sa väčšina žien snaží o nastolenie určitého stereotypu, neraz sa stáva, že v zhone sa jednoducho na akýsi denný režim vykašleme. Materské zariadenia sa ale držia presne stanovených osnov, kedy detičky každý deň robievajú rovnaké veci v rovnakom čase.

Je teda v záujme vášho anjelika, aby ste sa pokúsili v domácnosti zaviesť pravidlá, čo najviac pripomínajúce usporiadanie činností v škôlke. Každá ochotná učiteľka vám bezpochyby veľmi rada odpovie na prípadné otázky, týkajúce sa aktivít detí počas pobytu v škôlke. Určite pomôže aj to, keď si dieťa budete vyzdvihovať vždy v rovnakú dobu, aby presne vedelo, kedy sa na vás môže tešiť.

školka

Rozprávajte sa otvorene o všetkom

Netreba zabúdať na to, že hoci sa vaša ratolesť oboznamuje s novým kolektívom, ešte stále ste stredobodom vesmíru len vy. Deti vás do určitého veku bytostne potrebujú a vyžadujú si veľkú pozornosť a záujem. Vždy, keď si drobca vyzdvihnete zo škôlky, doprajte si prechádzku po čerstvom vzduchu, počas ktorej preberiete všetky nové zážitky. Malý škôlkárik tak nadobudne pocit istoty, pri ktorej mu dáte jasne najavo, že hoci nie ste počas dňa v jeho prítomnosti, v myšlienkach ho neopúšťate.

“Preneste” spolužiakov z triedy aj do domácnosti

Spoznal váš potomok niekoľko nových kamarátov a občas ich spomenie aj doma? Výborne! Zaujímajte sa o to, s ktorými deťmi trávi vaša dcéra alebo syn najviac času a “preneste” týchto priateľov aj do domácnosti. Pri stolovaní, rannej hygiene či čítaní rozprávok môžete napríklad rozmiestniť pár plyšových hračiek okolo vás a hrať sa, že sú to spolužiaci z triedy. Takýmto spôsobom inšpirujete dieťatko k tomu, aby aj doma cítilo príjemnú atmosféru škôlky a postupne z neho opadal strach.

škôlka

Každý večer pred spaním “zatelefonujte” kamarátom

Ak sa vaše dieťatko príchodu do škôlky naozaj veľmi desí, je nutné zapojiť omnoho viac kreativity. Zaujímavým nápadom je napríklad pravidelná hra na telefonovanie spolužiakom, kedy sa spoločne s vašim škôlkárom uistíte, že aj ostatné detičky sa už na neho veľmi tešia. Môžete prebrať, ako bude vyzerať nastávajúci deň, čo budú mať deti na obed či s akými hračkami sa spolu pohrajú – je to len o vašej fantázii. Cieľom je, aby sa vaša ratolesť do postele ukladala s pokojnou dušičkou a predstavou pekných zážitkov.

Hrajte sa, že škôlka je pre dieťa jeho prácou, ktorá je veľmi dôležitá

Niektoré deti bývajú doslova fascinované tým, že dospelí ľudia chodia pravidelne do práce. Snažia sa nás vo všetkom napodobňovať a pocit, že niekto každý deň odchádza robiť niečo dôležité, je pre nich lákavý. Skúste drobca presvedčiť o tom, že škôlka je vlastne jeho robotou a náplňou práce je hranie, papanie, chodenie na ihrisko a podobne. Dajte mu pocit, že každé ráno odchádza na dôležitú misiu, ktorá je pre neho i celú rodinu veľkým prínosom.

SLEDUJTE náš Instagram SLOVAKWOMANSK a dozviete sa horúce pikošky medzi prvými! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Slovakwoman.sk | Foto: Pixabay.com