Vždy musí mať pravdu. Nemá pochopenie pre vaše pocity či potreby. Viac sa pozerá na seba do zrkadla ako vám do očí. Obklopuje sa ľuďmi, ktorí ho majú za boha. Je vám to povedomé, dámy?

To, že randíte s narcisom, sa zo začiatku nemusí vôbec prejaviť. Nový objav je očarujúci, múdry, dobre vyzerá, cvičí, stará sa o seba. No proste radosť i pre najnepríjemnejšie svokry. Ako sa však neskôr ukáže, za pôvodnými plusmi sa môže často schovávať nepríjemná pravda. Váš okúzľujúci, charizmatický priateľ je jednoducho narcis. Nejde o novú poruchu, avšak s príchodom sociálnych sietí, silnejúcim kultom tela a najmä selfie mániou sa z bežnej túžby zapáčiť sa iným stáva chorobná posadnutosť. A čím? V prvom a aj v tom poslednom rade samým sebou. Podľa Americkej psychologickej asociácie sa narcizmus zo 75 % prípadov dotýka práve mužov.

Pozrite sa na sedem základných bodov, podľa ktorých odhalíte okamžite každého narcisa.

1. Narcis vie všetko…. a najlepšie

Narcis ovláda právo a zákony lepšie ako prominentný právnik, šéf je pre neho nekompetentný hlupák, dokonca lekára vníma ako neodborného amatéra. Narcis skutočne verí, že je najinteligentnejší, najmúdrejší, pričom nemá najmenší problém vás či vaše okolie neustále poúčať, vysvetľovať a šíriť jeho pravdy.

2. Narcis sa považuje za výnimku voči pravidlám či zákonom

Narcis verí, že pravidlá sú pre tých, ktorí nie sú dostatočne múdri, aby urobili vlastné rozhodnutia. On jediný predstavuje vzácnu výnimku, nemusí preto rešpektovať zákony, zvyčajné nariadenia či zákazy. Zo začiatku sa vám môže zdať tento dobrodružný aspekt jeho povahy ako neuveriteľne sexy, no časom zistíte, že vzťah s ním až taká výhra nie je.  Hlavne ak jeho problémy musíte hasiť vy.

3. Narcis vytvára obraz vlastnej nadradenosti či dokonalosti

Narcis rovná sa chorobná sebaláska. Je posadnutý tým, ako pôsobí na svoje okolie, za každú cenu musí vyzerať dobre, byť populárny a patriť medzi elitu. Finančné problémy neprichádzajú do úvahy, materiálna stránka života je prvoradá. Ak okrem toho vždy zruší rande, keď sa mu naskytne možnosť stretnúť nejakú známu, elitnú osobu, je vysoko pravdepodobné, že  randíte s narcisom.

4. Narcis je majster vo vytváraní skvelého prvého dojmu

Narcis má skvelú osobnosť. Aspoň to si zo začiatku myslíte vy i vaši známi a kamaráti. Je charizmatický, zábavný, sebavedomý, proste človek, do ktoré sa zamiluje celá miestnosť behom niekoľkých minút. Ak však žijete s narcisom dostatočne dlho, odhalíte inú pravdu. Súžitie so sebcom a egocentrikom už až také skvelé nie je.

5. Narcis si zväčšuje ego upozorňovaním na neschopnosť všetkých okolo

Narcisovi nestačí, že okolie neustále utvrdzuje o vlastnej inteligencii a vzdelanosti. Neváha v každej situácii dokazovať iným, že sú menej múdri, skúsení, šikovní než on sám. Platí to na všetkých, aj na najbližších, dokonca i na vás. Vyštudovaný právnik z Cambridge univerzity bude pre neho vždy ten menej inteligentný.

6. Narcis verí, že okolie ho zbožňuje

Narcis je presvedčený, že neexistuje nik, kto by ho neobdivoval. V opačnom prípade človek na neho jednoducho žiarli a závidí mu jeho inteligenciu, šikovnosť, výzor, proste čokoľvek. Narcisom býva často človek vnútorne neistý, negatívne reakcie na jeho osobu preto vníma veľmi intenzívne. Pred okolím však predstiera opak.

7. Pocity a túžby narcisa sú VŽDY dôležitejšie než potreby iných

Vec, ktorá sa vám bude čítať naozaj ťažko. Ak ste si aj doteraz mysleli, že život s narcisom sa dá zvládnuť, veď vás má predsa len rád a zaujíma sa o vás, mýlite sa. Pre narcisa je typická absencia akejkoľvek empatie. Narcisa nezaujímajú vaše potreby či pocity. Všetky jeho aktivity sú zamerané len na uspokojenie vlastných potrieb a túžob. Ak aj máte pocit, že ten váš prejavuje záujem, nenechajte sa oklamať. Empatiu a starostlivosť vie dokonale predstierať. Samozrejme, len vtedy, keď je to pre neho výhodné a vďaka tomu pôsobí pred ostatnými lepším dojmom.

Zdroj: psychologytoday.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Katarina J.
Číta Murakamiho, počúva Morriconeho. Miluje kultúru, online marketing. A hlavne svojho psa.