Skupina vedcov v Nemecku mala podozrenie, že kroksy (po anglicky crocs) môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky, a tak sa rozhodli pre výskum. Testovali v ňom desať párov tejto pomerne obľúbenej obuvi a do výskumu zapojili lacné, rovnako tak i drahšie kúsky. Výsledok bol šokujúci!

Nemeckí vedci zistili, že kroksy skutočne obsahujú karcinogénne látky. Až 60 % testovanej obuvi obsahovalo látku PAH (polycyklický aromatický uhľovodík) a až 70 % týchto letných sandál obsahovalo zlúčeniny ťažkých kovov a rozpúšťadiel. Tieto zdraviu nebezpečné látky sa do tela môžu dostať pri vdýchnutí, ale aj cez pokožku, najmä pri potení. Nemeckí vedci tak odporúčajú používať kroksy len v ponožkách alebo vysadiť tento obľúbený model letnej obuvi úplne.

Cover foto: Scienceworldreport.com

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Tomino
Ženy sú úžasné inšpiratívne osobnosti a vo svete bez nich by som nikdy nechcel žiť. Mne ako mužovi je cťou, že som mohol aspoň trochu nahliadnuť do ženského sveta a že mám možnosť prinášať najkrajším čitateľkám SlovakWoman každodenné zaujímavosti, najmä zo sveta šoubiznisu a virálnych tém. :)