Nie nadarmo sa našim vlasom hovorí aj ,,koruna krásy”. Krátke, dlhé, rovné, kučeravé, vždy dokonale dopĺňajú svoju majiteľku. Priťahujú pozornosť (nielen) mužov a preto si zaslúžia osobitnú starostlivosť. V tomto článku vám prinášame zopár rád ako im pomôcť a docieliť, aby boli ešte krajšie!

Zabudnite na drahé masky. Na tieto recepty vám postačia aj suroviny z vašej kuchyne.

Suché vlasy

Majiteľky týchto vlasov sú častokrát bezradné. Tento typ potrebuje omnoho viac starostlivosti ako ostatné vlasy. Suché vlasy sú zároveň náchylné aj na štiepenie končekov. Preto ich treba vyživovať do hĺbky. Najlepším riešením z vašej kuchyne je olivový olej. Masku si pripravíte tak, že zohrejte päť polievkových lyžíc olivového oleja a zmiešate ho s jedným vajíčkom. Zmes votriete do vlasov a popri tom si dôkladne premasírujte aj pokožku hlavy. Tá sa prekrví, čím sa podporí aj rast vlasov. Zmes nechajte pôsobiť 3 hodiny. Na zlepšenie účinku si vlasy zabaľte do igelitového vrecka a uteráku.

Ďalšiu účinnú kúru si pripravíte z dvoch decilitrov mlieka, ktoré zmiešate s lyžicou medu a s jedným žĺtkom. Túto zmes, ktorá sa kvôli okamžitému účinku nazýva aj S.O.S. kúra, trochu zohrejte a naneste na vlasy. Nepoužívajte ju však príliš často, lebo by ich mohla až priveľmi zjemniť. Vašim suchým vlasom môžete pomôcť aj stravou. Pri tomto type jedzte potraviny bohaté na esenciálne mastné kyseliny a zinok. Patria sem napríklad tekvicové semienka, orechy, arašidy či horká čokoláda.

Mastné vlasy

Mastné vlasy sú strašiakom pre mnohé ženy. Vyžadujú si dennodenné umývanie a hĺbkovú starostlivosť. Aj tomuto typu však pomôžete surovinami z vašej kuchyne. Môžete vyskúšať kúru z mrkvy. Nastrúhajte ju najemno, naneste na vlasy a nechajte pôsobiť cca 15 minút. Potom dôkladne opláchnite. Sprievodným znakom mastných vlasov sú často aj lupiny. Na tie pomôže citrón. Natierajte si ním pokožku hlavy, minimálne trikrát do týždňa. Možno by ste tomu neverili, no mastným vlasom pomôže aj alkohol, pretože odmasťuje. Čím je objem alkoholu vyšší, tým lepšie. Pozor, nehovoríme však o orálnom požívaní, ale o ,,opití” korienkov. Zmiešajte alkohol s vodou, naneste na vlasy, nechajte pôsobiť a napokon ho dôkladne opláchnite.

Čo sa týka stravy, pri mastných vlasoch jedzte veľa čerstvých potravín bohatých na vitamíny skupiny B, ako napríklad fazuľa, hydinové a rybacie mäso.

Jemné vlasy

Pri jemných vlasoch platí pravidlo, že menej je viac. Podľa možností ich netreba umývať každý deň, taktiež by ste ich mali čo najmenej zaťažovať rôznymi stylingovými prípravkami, farbami, žehlením, kulmovaním. Jemnej korune krásy pomôže pivo, ktoré vlasom dodá objem. Masku pripravíte, ak do polovice šálky piva pridáte čajovú lyžičku slnečnicového oleja a jedno vajce. Túto zmes nechajte na hlave pôsobiť 15 minút, následne dôkladne opláchnite. Pivo dodá vlasom minerálne látky a vitamíny, ktoré potrebujú. Stav jemných vlasov dokáže zlepšiť vyvážená strava pozostávajúca z dostatku ovocia a zeleniny, celozrnného pečiva, rýb a orechov.

Svetlé vlasy

Farbu vašich svetlých vlasov môžete zvýrazniť citrónovou šťavou. Tú používajte po každom umytí. Šikovným pomocníkom je i vylúhovaný harmančekový čaj, ktorým si po umytí opláchnite vlasy. Túto kúru je taktiež potrebné opakovať pravidelne. Svetlé vlasy často strácajú svoj lesk. Pomôžete im maskou z dvoch vaječných bielkov zmiešaných s dvoma lyžicami medu. Do tejto zmesi pridajte pár kvapiek olivového oleja, nechajte na vlasoch pôsobiť cca 30 minút, potom opláchnite.

Tmavé vlasy

Tmavým vlasom prospieva odvar z čierneho čaju. Svoje vlasy ním oplachujte po každom umytí. Budú tmavšie a zároveň aj lesklejšie. Pre tmavovlásky  je vhodný aj vývar z vlašských orechov, ktorý im dodá stratený lesk alebo tmavé pivo. To môžete používať aj vo forme spreju. Nastriekajte ho jemne na vlasy a nechajte uschnúť. Po tejto kúre nie je potrebné vaše vlasy oplachovať. Pivový zápach sa za krátky čas stratí.

Nech už máte akýkoľvek typ vlasov nezabúdajte na pravidelnú starostlivosť. Vyskúšajte tieto masky, ktoré si vaše vlasy zamilujú a odmenia sa vám dokonalým vzhľadom.

Foto: Pinterest