Líčime sa preto, aby sme zakryli nedostatky pleti a nie preto, aby sme ich zdôrazňovali. Niekedy je však každá snaha márna, najmä ak sa nevedomky dopúšťame základných chýb. Ako na to, aby sme vyzerali pekne, upravene a neprechádzali sa po uliciach s maskou na tvári?

 

Nejednotná farba pleti

Málokto sa môže pochváliť perfektnou alabastrovou pleťou. Každé dievča či ženu trápia aspoň občas červené škvrny či kruhy pod očami. Veľakrát si tieto farebné nerovnosti pri pohľade do zrkadla ani neuvedomujeme, ale keď sa zahľadíte poriadne, zistíte, že pleť nie je súmerná. Pokiaľ ide o drobné rozdiely, make up ich môže zakryť. Ak sú však kruhy pod očami či tmavšie sfarbená pleť pri nose alebo fľaky po akné výraznejšie, treba ich pred nanesením krycieho krému prekryť. Na to slúžia korektory v rozličných farbách – zelený na červené škvrny a žilky, fialový na fľaky hrajúce do zelena či nažlto, žltý na prekrytie fialových a namodralých miest.

makeup tretia foto

Keď už máte fliačiky prekryté, na rade je rozjasňovač. Je bledšej farby a obsahuje čiastočky odrážajúce svetlo. Dodá tak jas niektorým tvárovým partiám, ktoré chcete dostať do popredia alebo ktoré sú prirodzene tmavšie, ako je napríklad vnútorný kútik oka a viečko pri koreni nosa či lícne kosti. Tie pekne vytvaruje aj podceňovaný blush alebo, ak chcete, lícenka.

Nevhodná farba krycieho krému

Najčastejším omylom, ktorého sa ženy často dopúšťajú, je zle zvolená farba krycieho krému. Je potrebné trafiť sa do prirodzeného odtieňa pleti, ak na ulici nechceme pôsobiť ako mandarínka Darinka alebo príbuzná rodiny Adamsovcov. Ktosi kedysi začal šíriť fámu, že farbu make upu najlepšie vyskúšame na vnútornom zápästí ruky. Ale priložte si zápästie k tvári a skontrolujte, nakoľko korešponduje s farbou vašej pleti! Krycí krém nosíme na tvári a nie na zápästí, a preto by sme ho mali testovať na prechode medzi bradou a krkom. Mal by byť len o odtieň bledší či tmavší od prirodzenej farby pleti. Preto treba farbu make upu logicky meniť v lete, keď naberieme zdravý bronz. Make up musí byť rozotrený do stratena, pozor na zanedbávané partie na sánkach! Prechod má byť plynulý cez krk až k dekoltu. Krycí krém nanášajte zásadne na hydratovanú pleť! Pokiaľ máte suchšiu pokožku, bude sa vám usádzať v šupinkách a namiesto toho, aby ste vyzerali krajšie, budete pôsobiť akoby ste vyliezli z terária.

makeup prva foto

Tvrdé kontúry

Pri líčení platí rozmazávať, rozmazávať, rozmazávať. Príliš ostré a tmavé farby vyzerajú neprirodzene a tvrdo. Očná linka by mala plynule prechádzať do stratena a nie končiť useknutá na konci viečka. Takisto éra ostro orámovaných pier či očí skončila v osemdesiatych rokoch a dôvody na to boli viac než pádne. Líčime sa preto, aby sme vyzerali krajšie a upravenejšie, nie staršie.

Neupravené obočie

Veľa žien mu nevenuje pozornosť, pritom tvar a farba obočia sú jedným z najdôležitejších faktorov upraveného vzhľadu. Nech by ste mali akokoľvek skvelý styling a krásnu pleť, s neupraveným obočím budete pôsobiť neupravene. Naopak, s pekným obočím budete krásna aj odlíčená. Úpravu zverte radšej do rúk odborníčky, pretože platí to, čo pri farebných nerovnostiach pleti. Vy ste na svoj odraz v zrkadle zvyknutá, takže nevidíte ani prípadné nesúmernosti v tvare obočia, a tak môžete napáchať viac škody ako úžitku. A keď už ste tam, nechajte si odstrániť aj prípadné ďalšie nežiadúce chĺpky na tvári, napr. nad hornou perou či na brade. Dbajte na to, aby sa farba obočia nebila s farbou vlasov a odtieňom pokožky. Takisto po nanesení make upu či púdru odstráňte z obočia jeho zvyšky.

makeup druha foto

Nevhodné svetlo a staré prípravky

Posledné chyby, ktorých sa dopúšťame pri skrášľovaní kozmetickými prípravkami, nesúvisia s technikou, ale s prístupom. Líčiť by sme sa zásadne mali pri dennom svetle. Ak si budete nanášať make up pri 20-voltovej žiarovke, musíte sa aj po zvyšok času pohybovať v prítmí, aby si vaše líčenie okolie nevšimlo. Druhá rada znie – dajte si záležať na čistote. Neznamená to len dobre odlíčená tvár pred tým, ako sa uložíte do postele. Musíte držať v čistote aj všetky kozmetické prípravky a pomôcky. Hubky a štetce pravidelne perte, rovnako čistite aj pinzety. Pred líčením si umyte ruky, aby ste na aplikátory make upu, očné tiene a korektory nenaniesli baktérie. Tým je v teplom a vlhkom prostredí sveta žiť a utešene sa množia. A vy sa potom čudujete, odkiaľ sa na vašej tvári vzali tie pupáky! Takisto, ak sa dotýkate mastnými rukami púdru či kompaktných očných tieňov, poškodzujete ich. Všimnite si, v akom stave sú testery v drogériách! Nechcete hádam, aby tak skončili aj vaše obľúbené farbičky? A napokon, dátum spotreby na každom kozmetickom prípravku nie je na parádu. Kontrolujte a nemilosrdne vyhadzujte všetko „s prošlou záruční“.

Foto: Pinterest