Masívne módne vlny, ktoré sa strhnú po uvedení filmových noviniek, nie sú raritou. Zaujímavé ale je, keď takýto trend vyvolá film z roku 2009, čo má od novinky teda poriadne ďaleko. Hovoríme o filme Hačikó – príbeh psa, ktorý nedávno odvysielala jedna zo slovenských televízií. Pes divákov zaujal natoľko, že nad jeho kúpou uvažujú aj neskúsení chovatelia, čo zaváňa riadnym problémom!

Hačikó – príbeh psa, je emotívny film nakrútený podľa skutočnej udalosti, s Richardom Gereom v hlavnej úlohe. Dej sa vrtí okolo oddaného psa, ktorého majiteľ náhle umrie. Hačikó ho verne chodí vyčkávať na vlakovú stanicu, kde sa posledný krát spolu lúčili. Fascinujúce je, že ho tam čaká celých dlhých deväť rokov. Tu celá romantika končí a priemerný divák si trochu poplače a prepne televízny kanál. Nájdu sa však aj takí, ktorým krása a povaha plemena (ktorú vyčítali z filmu) imponuje natoľko, že sa rozhodnú presne takéhoto psa si okamžite zadovážiť. A že to nie je veru žiaden problém, to zistíte, keď si kliknete na najznámejší slovenský inzertný portál a do vyhľadávania si zadáte heslo Akita Inu.

akita inu

Japonský psí samuraj nie je plemenom na hranie. Na nevhodný trend okamžite zareagovalo občianske združenie Trenčianske Labky. “Dokonca aj ten známy Hachiko z filmu nebol len jeden, lebo cvičitelia neboli ochotní riskovať s niektorými psami scény, kde by nemali psa pod kontrolou. Ani oni sami nedokázali niektorých vychovať tak, aby pes zvládol to, čo sa mu povie. Samotný herec Richard Gere popisoval, že jeho prvé stretnutie s dospelými psami, s ktorými mal ísť pred kameru, bolo skôr o strachu a bol upozornený, aby s nimi na začiatku ani neudržoval očný kontakt…,” odhovára od kúpy občianske združenie.

hačiko film

Ďalej Trenčianske Labky vyzývajú: “Akita Inu je pes, ktorého nesmiete nútiť, vychovávať neodbornými metódami typu „chceme psa od šteniatka, aby sme si ho sami naučili, lebo máme deti“, „ja ho donútim“, „už sme mali ovčáka“. To už zaváňa katastrofou aj pri záujemcoch u nás o obyčajných krížencov. A mnohí viete, akú skutočnú výchovu má 70 % sídliskových trhačov od „domácich odborníkov“. Tvrdohlavosť je tiež typickou črtou v povahe a žiadny dedinský macho-traktorista ju z neho nevybije až k poslušnosti. Maximálne to bude v psovi vrieť do dospelosti a potom si majiteľa porieši sám, aby naše média opäť mohli priniesť fascinujúce správy o tom, ako zlý a agresívny pes napadol nevinného človeka.”

hachoco film

“Kto naozaj pochopil film vie, prečo pes TVRDOHLAVO čakal na majiteľa, ktorý sa už nikdy nevráti. Typická Akita – vyberie si sám svojho pána, žije tak ako žiť chce, nedá sa ho nútiť k ničomu. Prosíme, nedajte sa zlákať rôznymi ponukami od množiteľov z portálov, kde už v nadpise ponúkajú šteniatka Hachiko. To nie sú šteniatka z filmu, to sú časované bomby v neskúsených rukách…,” varuje potenciálnych majiteľov trenčiansky psí útulok.

Zdroj: Facebook | Foto: Facebook, Bazos.sk

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Ivetka
Milujem filozofiu a hlbokú noc, vtedy mi to myslí (aj píše) najlepšie. Múdrosť a krása sú pojmy, ktoré obdivujem...a ani náhodou nie som obyčajné dievča.