Mnohokrát si kladieme otázku, prečo sa to stalo práve tomu či tamtomu človeku. Smrť si nevyberá a často zasiahne do našich životov vtedy, keď to najmenej čakáme. Najmä, ak si berie mladých ľudí, ktorí majú ešte celý život pred sebou. To je aj prípad 24-ročného chlapca, ktorému lekári diagnostikovali rakovinu a dali mu len pár mesiacov života.

Napriek tomu, že mal ešte celý život pred sebou, rakovina skrížila jeho plány. Vo chvíli, keď sa dozvedel, že nie je šanca na vyliečenie a ostáva mu len pár mesiacov, zamyslel sa nad životom. Každý z nás sa denne za niečím náhli. Ženieme sa za kariérou, peniazmi, úspechom. Neuvedomujeme si, že život je krátky a mali by sme si ho užívať plnými dúškami. Mladík sa rozhodol napísať “rozlúčkový” list, v ktorom všetkým odkázal, aby si uvedomili skutočnú hodnotu života. Nie všetko je len o peniazoch, práci. Zastavte sa aspoň na malý moment a určite si priority, ktoré sú skutočne dôležité. Prečítajte si list, ktorý vám možno otvorí oči a od základu zmeníte svoj život.

“Mám len 24 rokov a už som si musel vybrať poslednú kravatu. Takú, ktorú budem mať na sebe na svojom pohrebe o niekoľko mesiacov. Nehodí sa mi k obleku, ale myslím, že je perfektná na túto príležitosť.

Diagnostikovanie rakoviny prišlo príliš neskoro na to, aby som dostal nádej na dlhý život, ale uvedomil som si, že najdôležitejšie na smrti je, aby sme svet opustili lepší ako sme naň prišli a niečo tu zanechali. Život, ktorý som žil, moja existencia či skôr jej strata – na tom nebude záležať, pretože som neurobil nič pôsobivé.
Predtým moju myseľ okupovali rôzne myšlienky. Keď som zistil koľko času mi ostáva, veci sa vyjasnili a ostali len tie dôležité. Toto vám píšem zo sebeckého dôvodu. Chcem dať zmysel svojmu životu tým, že s vami budem zdieľať čo som si uvedomil:

• Nestrácajte čas prácou, ktorá vás nebaví. Je zrejmé, že nemôžete uspieť v niečom, čo vás nebaví. Trpezlivosť, vášeň a odhodlanie prídu, ak robíte to, čo milujete.

• Je hlúpe báť sa názorov ostatných. Strach vás oslabuje a paralyzuje. Ak ho necháte, môže sa rásť a zhoršovať sa každý deň, dokým vám nenechá nič, len vašu prázdnu schránku. Počúvajte svoj vnútorný hlas a riaďte sa ním. Niektorí vás možno budú považovať za bláznov, pre iných však budete legenda.

• Majte kontrolu nad svojím životom. Prevezmite plnú zodpovednosť za veci, ktoré sa vám dejú. Obmedzte zlé návyky a snažte sa viesť zdravší život. Nájdite si šport, ktorý vás bude baviť. Neprokrastinujte. Formujte svoj život podľa rozhodnutí, ktoré ste urobili a nie podľa tých, ktoré ste neurobili.

• Vážte si ľudí okolo vás, vašich priateľov a rodinu, ktorí budú navždy nekonečným zdrojom sily a lásky. To je dôvod, prečo by ste ich nemali považovať za samozrejmosť.
Je pre mňa skutočne ťažké vyjadriť svoje pocity o tom, aké dôležité je riadiť sa tým, čo som spomínal, ale dúfam, že vypočujete niekoho, kto vie aký vzácny je čas.

Nie som nešťastný, pretože som chápem, že posledné dni môjho života budú mať zmysel. Ľutujem iba to, že nebudem môcť vidieť množstvo skvelých vecí, ktoré by sa mohli stať. A tiež dúfam, že vojna v Sýrii a na Ukrajine čoskoro skončí. 

Tak veľmi sa staráme o svoje telo a integritu až do smrti, kým si neuvedomíme, že telo nie je nič viac ako len schránka – balík na doručenie našej osobnosti, myšlienok, presvedčení a úmyslov pre tento svet. Ak neexistuje nič v tejto schránke, čo by mohlo zmeniť svet, potom nezáleží na tom, či to zmizne. Verím, že všetci máme potenciál, ale vyžaduje si odvahu na jeho realizáciu.

Môžete sa plaviť životom vytvoreným náhodnými okolnosťami, uniká nám deň za dňom, hodina za hodinou. Alebo môžete bojovať za to v čo veríte a napíšte si vlastný úžasný životný príbeh. Dúfam, že urobíte správne rozhodnutie. Zanechajte v tomto svete stopu. Majte zmysluplný život, nech to pre vás znamená čokoľvek. Choďte si za tým. Miesto, kde žijeme je nádherné ihrisko, kde je všetko možné. Ešte – nebudeme tu navždy. Náš život je krátkou iskrou na tejto krásnej malej planéte, ktorá lieta neuveriteľnou rýchlosťou do nekonečnej temnoty neznámeho vesmíru. Tak si užívajte svoj času tu s vášňou. Urobte ho zaujímavým. Nech sa počíta. Ďakujem”

Zdroj: reddit.com | Foto: doodlelounge.com, namisantaclara.org

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Maťa
Nechýba jej bulharský temperament a s vášňou sa púšťa do nových vecí. Miluje knihy, čokoládu a fitnes. S otvorenou náručou prijíma adrenalínové výzvy a rovnako aj tie žurnalistické.